Yiyecek artıklarının tüketilmemesi global seviyede besin israfı probleminin da büyümesine neden oluyor. Birleşmiş Milletler’in raporuna nazaran dünya genelinde üretilen besinin yüzde 17’si israf oluyor. Bu da yaklaşık 1 milyar ton besine denk geliyor.

Bu israfın yüzde 61’lik kısmı meskenlerde, yüzde 26’lık kısmı restoranlar üzere besin hizmeti veren yerlerde ve yüzde 13’lük kısmı da perakende besin satıcılarında meydana geliyor.

Birleşmiş Milletler besin israfını global seviyede önlemek için uğraş sergilerken, bir yandan da araştırmacılar daha tüketiciye ulaşmadan kaybolan besin ölçüsünü tespit etmeye çalışıyor.

Yetkililer raporun tespit edilmesi güç bir sorunun daha net bir tablosunu ortaya koyduğunu söylüyor ve hükümetleri bu mevzuyu takip etmek için daha çok yatırım yapmaya teşvik etmesini umuyor.

BM Etraf Programı’nın raporu kaleme alan uzmanlarından Clementine O’Connor, “Birçok ülke artık besin israfı ölçüsünü, hasebiyle da sorunun boyutunu bilmiyor” diyor.

Besin israfının giderek daha çok tasa uyandırmasının nedeni olarak üretim süreçlerinin etrafa maliyeti gösteriliyor.

Rapor, konutlardaki besin israfının sadece ABD ya da İngiltere üzere gelir seviyesi yüksek ülkelerle sonlu olmadığını gösteriyor.

Ohio State Üniversitesi’nden uzman Brian Roe’ya nazaran fakir ülkelerde besin israfının bir nedeni de konutlarda buzdolabı üzere soğutma imkanlarının olmaması. Daha varlıklı ülkelerde beşerler dışarıda daha fazla yemek yiyebiliyor, bu da besin israfının meskenlerden restoranlara kaydığını gösteriyor.

VOA Türkçe’de yer alan habere nazaran Roe, “bir alana bir bedava” kampanyaları ya da geri dönüşüm imkanlarının olmaması üzere kültürel bedellerin ve birtakım siyasetlerin da konutta israfın nedenlerinden olduğunu söylüyor.

Cornell Üniversitesi’nden tarım ekonomisti Chris Barrett, bu nedenle konutlarda besin israfını önlemek için geniş kapsamlı sistem değişikliklerine muhtaçlık olduğunu kaydetti.

Barrett besin israfının nedenlerinden birinin de son tüketim tarihi olduğunu, lakin bu tarihlerin her vakit gıdayı tüketmenin inançlı olmaktan çıktığı tarihe işaret etmediğini söylüyor. Barrett’a nazaran besin israfı şahısların ellerindeki bilgilere nazaran verdikleri akılcı kararların sonucu ortaya çıkıyor.

ABD’de besin düzenlemelerinden sorumlu regülatörler üreticilere etiketlerdeki “… tarihine kadar satın”, “… tarihine kadar güzel durumda kalır”, “…tarihine kadar tüketin” üzere ibareleri netleştirmeleri daveti yaptı ve bu etiketlerin besinlerin vaktinden evvel atılmasına neden olabileceği ihtarında bulundu.

ABD Tarım Bakanlığı’nın savlarına nazaran dört kişilik bir aile her yıl bin 500 dolar pahasında besin israf ediyor. Tarım Bakanlığı uzmanlarından Jean Buzby’e nazaran besin israfını hakikat biçimde ölçmek ise bilgi eksikliği üzere çeşitli nedenlerden ötürü güç. Buzby, ölçümü güzelleştirmenin hükümetin israfla uğraş planında yer aldığını söyledi.

BM raporunu kaleme alan isimlerden Richard Swannell, besinin daha varlıklı ülkelerde bile birkaç kuşak öncesinde israf edilemeyecek kadar bedelli olduğunu söylüyor. Uzmana nazaran besin israfının global seviyesiyle ilgili farkındalık oluşturmak, davranış biçimlerinin de değişerek eski dönemlerdekine yaklaşmasını sağlayabilir. Swannell, “Gıda israf edilemeyecek kadar değerli” diyor.

By Haberci

Merhabalar ne kadar iyi olmak istesemde hata yapabiliyorum. Bunları bildirmek için yorum yapabilir , sitedeki iletişim sayfasından veya yöneticime info@winluhack.com üzerinden mail yazarak ulaşabilirsin.

Bir Cevap Yazın