Evet evet yenilmek bir sanattır arkadaşlar, bazılarınız için sanattan ziyade intikama dönüşse de. Nüvit OSMAY’ın “İnsan Mühendisliği” adlı kitabından örnek aldığım bir denemeyle sizlere bir yazı derledim.

Spor terimleri arasında İngilizce iki kelime vardır. Birincisi “Fair play”, ikincisi de “ Good loser “. Birisi “dürüst oyun”, öteki “iyi kaybedici” demektir. İşte yenilme sanatı bu iki kelimenin anlaşılmasıdır.

Hiçbir oyun yalnız başına oynanmadığına göre, her oyunun sonunda bir tarafın kazanması, diğer tarafın kaybetmesi önüne geçilemeyecek bir sonuçtur. Oyuna başladığımızda kazanma şansımız yüzde ellidir. O halde yüzde elli yenilme ihtimaline kendimizi önceden alıştırmak zorundayız.

Hayat başarı ve zaferlerin yanında yenilgilerle de doludur. O halde yıpranmadan, geleceğe ait ümitlerimizi kaybetmeden ve bilhassa insanlara karşı acı hiçbir his beslemeden bunlara dayanmak ve de kendimizi alıştırmak sanatını öğrenmemiz lazım. Aksi takdirde ne yapacağımızı bilemez, kendimize güvenimizi kaybeder, aşağılık kompleksleri içinde ümitsizliğe kapılırız.

Her insan oyun kurallarına uymak ve oyunu dürüst oynamak zorunda olduğunu küçük yaşta öğrenmeli ve de esas meselenin kazanmak veya kaybetmek değil, dürüst oynamak, davranmak olduğuna inanmalıdır.

ylliX - Online Advertising Network

Yenilgiye uğradığınızda “ben elimden geleni yaptım, fakat karşı taraf bu konuda benden daha iyiydi. Birdaha ki sefere şu hatalarıma odaklanmalı, bunlar üzerine çalışmalıyım”, demeli karşı tarafa çocukça kin ve düşmanlık beslemeden elini sıkabilmeli ve yenilgiyi kabul etmelisiniz.

Aksi davranışlar sizin kendinize ve davanıza inanmadığınızın delilidir.

Yenilme sanatını bilmek demek, yenilgiyi huzur ve sükun içinde kabul etmek, sebeplerini araştırmak, hataları itiraf etmek ve herhangi bir intikam hissi beslemeden, hayata ve insanlara kırılmadan yeniden başlayabilmek, tecrübelerden faydalanabilmek, demektir.

Her yenilgi size tecrübe olarak geri dönecektir.

“Hayatta en pahalı şey tecrübedir. Çünkü kazanmak için kaybetmek gerekir.”

Münir ÜSTÜN
ylliX - Online Advertising Network

Oynadığınız oyunlarda veya hayatla mücadelenizde yenilmek sanatını benimseyin. Zira her yenilgi sizi daha da güçlü yapacak bir iksir. Hayatım boyunca birçok kez yenildim, fakat yenilgilerim bugün beni daha güçlü bir insan yaptı. En önemlisi de asla pes etmedim.

Tarihi incelerseniz, büyük insanların birçoğunun başarılarının sebeplerini devamlı yenilgiye uğradıkları halde yılmamalarında ve kendilerine olan güvenlerini kaybetmeyerek gelecek için daha iyi hazırlanmış olmalarında bulabilirsiniz.

Ve yazıma Elisabeth Kübler-Ross’un çok sevdiğim sözleriyle son vermek istiyorum.

Tanıdığım en güzel insanlar, yenilgiyi, acıyı, mücadeleyi ve kaybı yaşamış olan ve diplerden çıkış yolunu kendileri bulmuş romantik ve anarşist olan insanlardır. Bu kişiler yaşama karşı geliştirdikleri kendine has takdir, direniş, duyarlılık ve anlayışla ; şefkat, nezaket, bilgelik ve derin sevgiden kaynaklanan bir ilgi ve sorumlulukla doludurlar. Güzel insanlar öylece ortaya çıkmazlar ; onlar oluşurlar.

Elisabeth Kübler-Ross
ylliX - Online Advertising Network

Bir sonraki yazımda birçok kez yenilgiye uğramış ancak pes etmemiş, sonunda başarıya ulaşmış insanlardan bahsederiz belki de. Okuduğunuz için teşekkür ederim. 🙂

Bir önceki yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

Telif hakları ile ilgili durum varsa veya yazının kaldırılmasını istiyorsanız info@winluhack.com’ a mail atınız.

By Gizem

Merhaba arkadaşlar Ben Gizem, endüstri mühendisiyim. Yazılarımda tecrübelerimi, bilgi birikimimi, görüşlerimi paylaşıyorum. Umarım birlikte hem öğrenir, hem eğleniriz. Yorum ve geri bildirimlerinizi bekliyorum. Okuduğunuz için teşekkürleeer :)

Bir Cevap Yazın