Selam sevgili okuyucular, bu yazıda sizlere 8 parçalı teypten bahsedeceğim. Hadi başlayalım. Öncelikle aramızda spotify kullanan ve premium kullanmayan arkadaşlar varsa, (bu yazıyı okuyorsan sende bizdensin gel sarılalım) biliyor bu konuyu reklam çıktığı zaman, spotify dinlediğin için teşekkürler kelimelerini duyduğumuzda “of yine mi ya” diyoruz hepimiz. Reklamın devamında ise radyo dinliyor, olabilirdin plak çalıyor olabilirdin, kaset çalıyor olabilirdin, sekiz parçalı teyp de dinliyor olabilirdin bunun ne olduğunu bilseydin tabii gibi bir şey söylüyor. Peki arkadaşlar merak etmiyor muyuz sekiz parçalı teyp nedir. Bugün bunun ne olduğunu inceleyeceğiz. Oturun çok karıştırmadan basitçe anlatıyorum.

ylliX - Online Advertising Network

Türkiye de çok yaygınlaşmasa da ABD ve çoğu Avrupa ülkesinde yaygın olarak kullanılmıştır.1960-1980 yılları arasında popüler olmuştur. Önceden kaydedilmiş müzik kültürünün en sağlam temsilcilerindendir. Bu alet genelde araç teybi olarak kullanılmıştır .En önemli özelliklerinden biri alternatif parça kümesini oynatmak için tersine çevrilmesine gerek olmamasıdır.

ylliX - Online Advertising Network

Bant kayıtlı kartuşu oynatan bu aletlerin kartuşlarını alıp, içini sizin de doldurabildiğiniz zaman dilimleri olmuştur. Bu alet basit bir çalışma mantığı ile çalışıyordu. Kasetlerin üzerindeki açıklıktaki tellerin üstüne, eş zamanlı sürtüşen bant ile ses yaratıyordu. Bu zamanda çok görmesek de, kasetlerden daha az gelişmiş olan bu alet, kasetlerde olduğu gibi ileri veya geri sarılamıyordu. Aynı düzende aynı parçaları tekrar tekrar aynı sırada oynatıyordu ve sonsuz döngü mantığı ile çalışıyordu (bıraksan sonsuza kadar aynı müzikleri çalar daha doğrusu bozulana kadar).

En önemli özellikleri;

8 ayrı kanal şeklinde çalınabiliyorlardı.

Sonsuz döngülü yapıya sahiptirler.

Müzikler, göbek içerisinden geri sarılabiliyordu.

70-80 yılları arası araçların olmazsa olmazıydılar.

Geliştirilmesi için büyük şirketler işbirliğine girişmiştir. Bu şirketlerin arasında general motors ve ford bile vardı. Zamanında “büyük teknoloji” olarak anılmıştır. Bu olayın yaygınlaşmasında vinil çalarlar ve radyo yayınlarında çalan şarkılar etkili olmuştur.

ylliX - Online Advertising Network

Nasıl unutuldu?

80’li yılların sonunda kaset ve kaset çalarların çıkması ile rafa kalkmış pabucu dama atılmıştır. Kaset çalarlar 1980-2000 yılları arasında 8 parçalı teybin yerini almıştır. Sonrasında teknoloji iyice gelişmiş ve CD ve müzik çalarlar çıkınca kaset bırakılmıştır. Kaset eski konumuna düşünce 8 parçalı teyp iyice unutulmuştur. Bu zamanlarda çok nadir bulunur (elinizde varsa iyi para ediyor). Koleksiyonculara giderek bu aleti görebilir eğer şanslıysanız dinleyebilirsiniz.

Yazımı okuduğunuz için teşekkürler. Umarım aklınızdaki soruyu az bile olsa cevaplayabilmişimdir…

Son yıldaki virüs mevzusunu merak edenler için virüs hakkında bir yazı yazmıştım buradan ulaşabilirsiniz. Son zamanlarda kendinden söz ettiren aşı hakkında olan yazıma ise buradan ulaşabilirsiniz.

Telif hakları ile ilgili durum veya yazının kaldırılmasını istiyorsanız info@winluhack.com’a  mail atınız.

ylliX - Online Advertising Network

By Salih Can

Selam sevgili okuyucular, ben salih can, biyoloji bölümü birinci sınıf öğrencisiyim, yazılarımda sizleri bazen bilgilendirmeye bazen motive etmeye çalışıyorum, beni okuduğunuz için teşekkür ederim. Yorumlarınızı, geri bildirimlerinizi dört gözle bekliyorum.

Bir Cevap Yazın