Elon Musk’ın uzay şirketi SpaceX, bir müddettir Starlink isimli bir proje üzerinde de çalışmalarını sürdürüyor. Dünya’nın etrafını uydularla doldurarak her yere internet götürmeyi amaçlayan bu proje kapsamında da interneti sağlayacak olan uydular, modül kesim uzaya gönderiliyor. Bugün 60 uyduyu daha yörüngeye gönderen şirket, toplamda 20, 2021 yılında ise beşinci kez uydu gönderimi yapmış oldu.

Bilhassa de Türkiye üzere ülkelerdeki internet tecrübesini tümüyle değiştirebilecek potansiyelde olan Starlink projesi, kısa bir mühlet evvel de sıradan beşerler tarafından kullanılmaya başladı. Bu bağlamda bir beta kayıt programı başlatan SpaceX, programı başlattıktan birkaç gün sonra da 10 bin kullanıcı sayısına ulaştığını açıklamıştı. Yani bugün kimi beşerler, Starlink’in sunduğu internet hizmetini zati kullanabiliyorlar. Yapılan son fırlatma ise hem daha fazla kullanıcıya ulaşılmasını hem de mevcut hizmetin güzelleştirilmesini sağlayacak.

Starship roketi tamamlanabilirse, Starlink projesi çok süratli bir halde ilerleyecek

SpaceX’in çalıştığı tek proje, Starlink değil. Şirket, Ay ve Mars üzere Dünya dışı yerlere insan taşımayı amaçlayan, Starship isimli bir roket üzerinde de çalışıyor. Hatta bu roket, dün gece en sonunda patlamış olsa da başarılı bir test gerçekleştirdi. Şayet bu roket projesi tamamlanabilirse, Starlink için yeni bir periyot başlamış olacak.

Elon Musk’ın uzay şirketi, Starlink uydularını Falcon-9 olarak isimlendirilen bir roket ile yörüngeye bırakıyor. Lakin bu roket, kapasitesi nedeniyle her fırlatmada azamî 60 uyduyu taşıyabiliyor. Çalışmaların devam ettiği Starship roketi ise tam 400 adet uyduyu taşıyabilecek kapasitede. Bu da SpaceX’in tek fırlatmada şimdikinden neredeyse 7 kat fazla sayıda uydu götürebileceği manası taşıyor. Böylesi bir durum, SpaceX’in maliyetlerine çok değerli katkı yaparken, internet erişiminde sorun yaşayan insanlara da çok daha süratli bir formda hizmet verilmiş olacak.

Bu ortada; Webtekno olarak bizler de Starlink’in beta programına dahil olmuş, bu teknolojinin tam olarak neler sunacağına dair bir görüntü hazırlamıştık. Şayet o imgeyi izlemek ve Starlink ile ilgili daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz, sizleri burada bulunan içeriğimize bekliyoruz.

Kaynak: Webtekno

  • Telif hakları ile ilgili durum veya yazının kaldırılmasını istiyorsanız info@winluhack.com’a  mail atınız.

By Haberci

Merhabalar ne kadar iyi olmak istesemde hata yapabiliyorum. Bunları bildirmek için yorum yapabilir , sitedeki iletişim sayfasından veya yöneticime info@winluhack.com üzerinden mail yazarak ulaşabilirsin.

Bir Cevap Yazın