BİR GECEDE MAKSİMUM 7 RÜYA GÖREBİLİRSİNİZ:

Ortalama bir gecede göreceğiniz rüya sayısı 4 ile 7 arasında değişir. Ve her gece bir veya iki saat arası süreyle rüya görürüz.

KADINLAR VE ERKEKLER FARKLI ŞEKİLLERDE RÜYA GÖRÜR:

Erkekler daha çok erkekler hakkında rüya görür. Yani bir erkeğin rüyasında gördüğü kişilerin %70’ini erkekler oluşturur. Kadınlarda ise bu oran eşittir. Erkekler daha depresif rüyalar görürken kadınların rüyaları daha sakindir.

RÜYANIN GERÇEK HAYATLA BİRLEŞMESİ:

Zihnimiz, bedenimizin o sırada gerçekten duyduğu ya da hissettiği şeyleri rüyalarımızla birleştirebilir. Örneğin rüyamızda kendimizi bir konserde müzik dinlerken görüyoruzdur, ancak o sırada radyoda bir müzik çalıyor olabilir.

DUYGULAR:

Rüyalarda en çok hissedilen endişedir. Negatif duygular pozitif duygulardan daha sık görülür.

HERKES RÜYA GÖRÜR:

Aşırı psikolojik sorunları olan insanların dışında herkes rüya görür. Rüya görmediğini düşünen insanlar, aslında rüyalarını çok çabuk unutanlardır.

RÜYALARDA SADECE BİLDİĞİMİZ YÜZLERİ GÖRÜRÜZ:

Zihnimiz yüzler yaratmaz. Rüyada gördüğümüz yüzler hayatımızda karşılaştığımız ama hatırlamadığımız ya da kime ait olduğunu bilmediğimiz yüzlerdir. Hepimiz hayatımız boyunca binlerce yüz gördüğümüz için, rüyalarımızda da limitsiz yüz görme yeteneğine sahibiz.

RÜYALAR SEMBOLİKTİR:

Bir konu üzerine gördüğünüz rüya tam olarakta o konu hakkında değildir. Rüyaların derin sembolik bir dili vardır. Uyku halindeki bilinçsiz akıl rüyanızı daha bilindik hale çevirmeye çalışır. Aklımız rüyadaki nesneleri daha bilindik sembollerle anlatmaya veya çözmeye çalışır.

HORLUYORSANIZ RÜYA GÖRMEZSİNİZ:

Bilimsel olarak kanıtlanamasa da, yapılan araştırmalarda horlayan insanların daha az sayıda, daha kısa ve genellikle unutulan rüyalar gördüğü sonucuna varmış.

HAYVANLAR DA RÜYA GÖRÜR:

Bir çok hayvan üzerinde yapılan araştırmalar, hayvanların da insanlar gibi uykularında rüya gördüklerini ortaya koymuştur.

Bir Cevap Yazın