Selam sevgili okuyucular bu yazıda size 12.sınıf öğrencisi olan Türk bir bireyin, Türkiye şartlarında ve üstüne pandemi sürecinde yaşadığı ya da yaşayacağı sıkıntılardan bahsedeceğim (kendimden örneklerle). Ardından birazda tavsiye verip, sizi motive etmeye çalışacağım. Hadi başlayalım.

Biliyorsunuz ki 2020 yılının mart ayında, Kongo ile finallere kalmamıza rağmen bu illete maalesef bizde dahil olduk ve bu iğrenç süreç başlamış oldu. Başlarda bildiğiniz gibi herkes korku ve panik içine girdi ve bundan yararlanan insanlar oldu, şimdi yavaştan asıl mevzuya gelmek istiyorum.

Şimdi sevgili okuyucular kendinizi bir 12.sınıf yani lise son öğrencisi yerine koyun ve devam edelim şimdi okulunuzu bitirmek üzeresiniz fakat önünüzde bir engel var, yks denen illet sınav sistemi, çalışmak zorundasınız tabii iyi bir üniversite kazanıp başarılı olmak istiyorsanız, eğer çalışmak istemiyorsanız yani yan gelip yatacaksanız bırakın bu işleri (kaporta boya işlerinde iyi para var) neyse biz devam edelim şimdi bu durumdasın ama bir anda gözle görülmeyen bir virüs yüzünden bir anda her şey karışıyor, düştüğünüz durumda eğer dershaneye gidiyorsanız kapanıyor ve siz eve tıkılmak zorunda kalıyorsunuz, maalesef bu olmak zorunda sağlık her şeyden önce gelir bunu herkes bilir bilmeyende öğrenmiş oldu böylece, şimdi uyku düzeniniz yok oldu farkındayım bende yaşadım sizin yerinizde oldum ve çok kötü bir durum şimdi diyeceksiniz ki yahu uyku düzeni zaten bozulacak bu normal ama ben dershaneye giden (yani benim gibi) arkadaşlar için şunu diyebilirim, sabah online derslerinize kalkmakta zorlanacaksınız ama şöyle bir durum var ki zaten çok da işe yaramıyor.

Devam edelim yemek düzeninden bahsedeyim kahvaltı uçtu gitti, öğlen yemeğinde eğer uykulu olmazsanız belki yersiniz, yani dengesiz besleniyorsanız kilo vermek bazı insanlar için kaçınılmaz olabiliyor (ben 2 kilo vermiştim o zamanlarda) bu yüzden yemek düzeninizi kendinize göre saatlerinize göre ayarlamanızı tavsiye ederim. Şimdi gelelim stres mevzusuna arkadaşlarınızla konuşmak görüşmek buluşmak artık hayal gibi bir şey oldu, artık bunu unutun ya da dışarı çıkıp hasta olabilirsiniz hayatınız boyunca nefes darlığı çekebilir ya da direkt ölebilirsiniz seçim sizin (hala dışarı çıkmak istiyor musun).

devam ediyorum diyelim ki bir sevgiliniz var ama malesef görüntülü sohbet ve sosyal medya dışında pek bir iletişiminiz yok bu yüzden stres dolusunuz birde genciz kanımız kaynıyor insan dışarı çıkmak gezmek tozmak daha farklı şeyler yapmak istiyor fakat bu artık hayal (kurtuluş için  küçük bir bedel sadece) yaşadığınız sınav stresi ile beraber bu durumlar karışacak ve kendinizi çok yalnız belki de yıkılmış hissedeceksiniz, bu durum çok normal (ama siz yine de kahveyi fazla kaçırmayın) şimdi diyeceksin ki “ey yazar biz ne yapalım kafayı yiyip tımarhaneye mi yatalım?” Tabi ki bu sorunun cevabı hayır daha önceki pandemi durumlarını araştıranlar varsa, (ki bu yazıyı okuyorsan bence araştırdın) bu durum aslında hiçbir şey bu yüzden kafanı yerden kaldırıp sürünmeyi bırak hangi bölüme odaklandıysan ona göre ders çalışmaya devam et, emin ol ki üniversitede istediğin bölümü kazandığında buna değecek arkadaşım (denendi onaylandı) şimdi stresten nasıl kurtulabilirsiniz ben bunu nasıl yaptım, aslında tam olarak yaptım desem yalan olur ama şöyle bir durum var ki benim kendime göre hedeflerim var bu hedefler sadece üniversite kazanmak yada güzel bir araba yada ev sahibi olmak değildi bunlar olmasa bile babamın gururundan, annemin ise mutluluğundan göreceğim o güzel göz yaşlarıydı benim hedefim ve evet arkadaşlar istemek başarmanın yarısı derler ya, beni stresten tam olarak olmasa da kurtaran buydu maddi hedefler yerine manevi hedefler koyarsanız önünüze bu stresten kurtulursunuz hırs ve azimle devam edersiniz yolunuza…

Peki devamında ne olacak

Şimdi hadi bakalım son hafta geldi heyecan patlamaları belki de stresten sinir krizleri bunlar normal kabul edilebilir (ben sınavdan önceki hafta her gece sinir ve stresten ağlıyordum mesela) yapmanız gereken şey bu meretin ucunda ölüm yok be aga hayat güzel üzme güzel canını sen elinden geleni yap gerisi gelir zaten. Eveeet sınava girdiniz belki güzel geçti belki eeeh işte belki de kötü fark etmez bitti gitti şimdi devam etme vakti yapmamanız gereken bir şey söylemek istiyorum ders çalışmıyorum dışarı çıkayım gezeyim kafasına fazla girmeyin etrafınızdaki insanları da bu konuda uyarın dediğim gibi sağlık her şeyden önemlidir bu yüzden sıkın dişinizi, yeni hobiler edinmeye çalışın bu sadece bilgisayar veya konsol oyunları yada sosyal medya olmasın bedeninizi kullanacak hobiler bulun kendinize stresten uzaklaşın beyniniz zaten yeterince yoruldu bırakın dinlensin rahatlayın “oh be sınav bitti” kafasını güzelce yaşayın. Çıkış izninizin olduğu zamanları iyi kullanın otobüs, metro, metrobüs gibi yerlerden uzak durun küçücük bir sağlık problemi sizi bir anda yıkabilir. Kafanızı dağıtın rahatlayın bırakın akıp gitsin.

Şimdi geldik işte o güne sınav sonuçları açıklandı, kazanamadın mı arkadaşım üzülme bırakma kendini, kendine en ihtiyacın olan dönem bu dönem zaten dünyanın sonu değil bu meret sonraki seneye tekrar denersin eminim ki kazanırsın da.

Şimdi gelelim o güzel manzarayı gören arkadaşlara, emeklerinizin karşılığını görmek o üniversiteyi bölümünüzü belki de gideceğiniz yeni şehri gördünüz zaman sizi temin ederim bu his pandemi sürecinde en çok rahatlatan ve mutlu eden his emeklerinizin döktüğünüz terin ve gözyaşlarının eseri karşınızda, tebrikler kazandın. Pandemi hala devam ediyor elimizden de pek bişey gelmiyor açıkçası (ama yine de MASKE MESAFE VE TEMİZLİK) şimdi tebrikler dedik kapağı attın uniye hadi yine iyisin ama şimdi ne olacak oda yakında gelecek olan yazımda olacak okuduğun için teşekkürler umarım seni biraz rahatlatıp birazda eğlendirebilmişimdir.

Yeni yazım olan üniversite sürecine buradan ulaşabilirsiniz.

By Salih Can

Selam sevgili okuyucular, ben salih can, biyoloji bölümü birinci sınıf öğrencisiyim, yazılarımda sizleri bazen bilgilendirmeye bazen motive etmeye çalışıyorum, beni okuduğunuz için teşekkür ederim. Yorumlarınızı, geri bildirimlerinizi dört gözle bekliyorum.

Bir Cevap Yazın