Yerli data hizmetleri ve internet servis sağlayıcısı Netspeed, dünyanın en tanınan çevrimiçi sinema ve dizi yayın platformu olan Netflix ile sunucuların Türkiye’ye getirilmesi konusunda muahede sağladıklarını duyurdu. Bu kapsamda Türkiye’deki Netflix kullanıcıları, platformun kütüphanesine girdiklerinde Netspeed’in 5 farklı bölgedeki trafik merkezlerinde konumlandırılan sunucular üzerinden istedikleri sinema ya da diziyi izleyebilecekler.

Bildiğiniz üzere bilhassa koronavirüs pandemisi nedeniyle uygulanan sokağa çıkma kısıtlamaları sırasında yurt dışı kaynaklı internet trafiğinde önemli bir “tıkanma” yaşanıyor. Daha evvel Facebook, Instagram, Whatsapp ve Messenger sunucularını Türkiye’ye getirerek kendi trafik merkezlerine taşıdığını açıklayan Netspeed, 18 Mart prestijiyle Netflix kullanıcılarına da Türkiye’nin 5 farklı bölgesindeki sunucular üzerinden hizmet verecek.

Netflix sunucularının Türkiye’ye gelmesi ne manaya geliyor?

Netflix kütüphanesindeki tüm içerikler, anlık olarak güncellenerek Netspeed sunucularına yükleneceğinden Netflix kullanıcıları, yurtdışı internet trafiğinin en ağır olduğu saatlerde bile binlerce kilometre ötedeki sunucular yerine Türkiye’deki Netspeed sunucularına bağlanacaklarından yoğunluktan etkilenmeden içerikleri yüksek kalitede kasmadan izleyebilecekler.

Netspeed-Netflix mutabakatıyla ilgili açıklamalarda bulunan Netspeed Teknoloji ve Operasyondan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Murat Raci Ağsakallı, bilhassa internet trafiğinin ağırlaştığı saatlerde Facebook, Instagram, Messenger ve Netflix platformlarının trafiğinin toplam internet trafiğinin yaklaşık yüzde 45’ini oluşturduğunu tabir ederken Netflix sunucuları sayesinde Netspeed abonelerinin artık yurtdışı trafiğine dâhil olmadan çok daha süratli bir halde Türkiye’den bu platformlara erişebileceklerini açıkladı.

“Yapılan bu muahede ve çalışmalar sonucunda Netspeed aboneleri Netflix’e en süratli erişecek kullanıcılar olacaklar bu sayede sinema, dizi ve belgeselleri daha kaliteli ve keyifle izleyebilecekler” diyen Ağsakallı, hususla ilgili olarak yaptığı açıklamalarda şu tabirlere yer verdi:

“Internet, günümüzde dünya çapında bilgi bağlantısı için en değerli teknolojidir. Bu nedenle, ardındaki altyapının mevcut ve gelecekteki gereksinimleri destekleyecek formda ölçeklenebilmesini sağlamak çok değerlidir. Netspeed olarak bizler de yaptığımız mutabakatlarla içerik ve hizmet sağlayıcı şirketlerin sunucularını ülkemize getirerek yurtdışından satın alınan trafiğin ulusal çapta korunması ve bu trafiğin öteki taraflarda optimum halde kullanılmasına katkıda bulunmayı amaçlıyoruz.

Müşterilerimize ekonomik olmasının yanında en üst seviyede kaliteli hizmet sunan iyileştirmeler yapmaya devam ediyoruz. Planlarımız dâhilinde olan ve hâlihazırda devam eden bir sonraki adımımız; Amazon, Steam, Google üzere küresel oyun ve içerik sağlayıcı şirketler ile mutabakatlar sağlayarak direkt ilişkiler (Peering) ve mümkünse bu şirketlerin de sunucularını Türkiye’ye getirmektir.

Türkiye’nin birçok vilayetinde ADSL, VDSL ve Fiber altyapılar üzerinden genişbant internet erişim hizmet veriyoruz. Taahhütsüz, limitsiz, kotasız internet, meskene kadar heyetim üzere avantajlı hizmet ve kampanyalarımızın yanı sıra mevcut müşterilerimizin taleplerine en düzgün halde yanıt vererek müşteri memnuniyetini en üst düzeyde tutmayı hedefliyoruz formunda açıklama yaptı.”

Kaynak: Webtekno

  • Telif hakları ile ilgili durum veya yazının kaldırılmasını istiyorsanız info@winluhack.com’a  mail atınız.

By Haberci

Merhabalar ne kadar iyi olmak istesemde hata yapabiliyorum. Bunları bildirmek için yorum yapabilir , sitedeki iletişim sayfasından veya yöneticime info@winluhack.com üzerinden mail yazarak ulaşabilirsin.

Bir Cevap Yazın