1 yıldan uzun bir tüm dünyanın gerçeği haline gelen koronavirüs salgınıyla ilgili aşı çalışmaları devam ediyor. Bu bağlamda bilim insanları, mevcut koronavirüs aşılarının tesirleri üzerinde araştırma yapmaya devam ederken, yeni aşılar üzerinde de çalışmalarını sürdürüyorlar. Bahisle ilgili gelen son haberlerse, Moderna isimli şirket tarafından geliştirilen koronavirüs aşısında değişik bir yan tesir olduğunu gözler önüne seriyor.

ABD merkezli şirket tarafından geliştirilen koronavirüs aşısı, büyük otoriterlerden onay aldı. Hatta Avrupa İlaç Ajansı, Moderna tarafından geliştirilen koronavirüs aşısını tavsiye ediyor. Lakin bu aşıyı vurulan insanlarda birtakım cilt sıkıntıları yaşanıyor. Kızaran ve şişen kollar, aşıyı vuran bireyleri rahatsız ediyor. Bu yan tesir, kendi kendine geçiyor.

Yan tesir, aşı vurulduktan sonraki bir hafta içinde kendini gösteriyor

Journal of Medicine’da yayımlanan bir makaleye nazaran Moderna aşısının neden olduğu kızaklık ve şişme, kimi vakit 10 santimetre çapı aşabiliyor. Aşının vurulduğu 30 bin kişinin 12’sinde bu tesirlerin görüldüğünü söyleyen yetkililer, kızaklıkla birlikte ağrı ve dayanılmaz bir kaşınma hissinin yaşandığını tabir ediyorlar. Makaleye nazaran yalnızca 2 kişi, dirseğinden parmak uçlarına kadar bölgede kızarma ve şişme sorunu yaşamış. Başkalarının tamamı, aşının vurulduğu bölgede bu meseleyle karşı karşıya gelmiş.

Moderna’nın koronavirüs aşısındaki yan tesir, aşının birinci dozunu olduktan sonraki 1 hafta içerisinde kendini gösteriyor. Yaklaşık 4 5 gün içerisinde de büsbütün geçen cilt sorunu, ikinci dozun yapıldığı insanlarda tekrardan ortaya çıkabiliyor. Lakin bu kere de şiddet oranı değişmiş. Uzmanlar, üç kişinin tıpkı birinci dozdaki üzere sorun yaşadığını söylerken, üç bireyinse nispeten daha az şiddetli atlattığını söylüyor. Öbür altı bireyde ise bu türlü bir sorun yaşanmamış ya da yaşansa bile önemsenmeyecek düzeydeymiş. Bilim insanları, bunun hayati bir şey olmadığını, aşının ikinci dozu için de rastgele bir sorun teşkil etmediğini beyan ediyorlar.

Aşı bölgesinde görülen yan tesir, işte bu türlü görünüyor

Kaynak: Webtekno

  • Telif hakları ile ilgili durum veya yazının kaldırılmasını istiyorsanız info@winluhack.com’a  mail atınız.

By Haberci

Merhabalar ne kadar iyi olmak istesemde hata yapabiliyorum. Bunları bildirmek için yorum yapabilir , sitedeki iletişim sayfasından veya yöneticime info@winluhack.com üzerinden mail yazarak ulaşabilirsin.

Bir Cevap Yazın