Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk salgın devrinde eğitim hakkında merak edilen başlıkları Ahmet Hakan’la Tarafsız Bölge’de kıymetlendirdi. Bakan Selçuk, yüz yüze eğitim, imtihanlar ve tatil konusunda milyonlarca öğrencinin merak ettiği ayrıntıları açıkladı.

YAZ TATİLİ TARİHİ BELİRLİ OLDU

MEB Bakanı Ziya Selçuk, nisan ayında bir orta tatil verilip verilmeyeceğine yönelik soru üzerine, “15 Şubat’taki iki haftayı üç hafta yaptık. Yani bu orta tatili alarak oraya ekledik ve bir orta tatilden çok hatta okulun uzatılmasıyla ilgili de planlamalarımız var. Bizim okullarımız seminer periyodu dahil, 2 Temmuz’da bitiyor lakin öğrenciler ondan evvelki haftalarda bırakıyorlar. Ancak bu sefer öğrencilerimizi 2 Temmuz’a kadar okulda tutmakla ilgili planlama çalışmaları var. Orta tatil yok.” diye konuştu.

Bakan Ziya Selçuk’un açıklamarı şu formda;

İSTİFA ARGÜMANLARINA YANIT

Twitter hesabıyla Instagram hesabında farklılık var. Twitter’ı açsa görecek takip ettiğimi. Büsbütün mantıksız ve bir formda karmaşa oluşturmak halinde. Kurumsal olarak asılsızdır diye bir tweet attık. Hiç önemsemedim.

YÜZ YÜZE EĞİTİMDE BİRİNCİ HAFTA

Yüz yüze eğitimde birinci haftayı değerlendirmesi istenen Selçuk, birinci hafta Türkiye’deki kimi vilayetleri ve ilçeleri gezdiğini, hem açılışlar yaptıklarını hem de okulların açılışının nabzını tuttuğunu ve müşahedeler yaptığını söyledi.

İlkokullar ve ortaokullarda öğrencilerde yüzde 80’in biraz üzerinde iştirak var. Liselerde biraz daha az, yüzde 74 iştirak var. Orada imtihana hazırlık ya da öbür nedenlerin tesirli olduğunu düşünüyoruz. Kimseyi ‘Okula gelin’ diye bilhassa davet edip zorlamıyoruz. Bu istekli bu husus. İstekli olarak insanların yüzde 80-82’sinin katılıyor olması esasen velinin de çocukların da bunu istediğini gösteriyor. Ayrıyeten kimi durumlarda çocuklar gelmek istemeyebiliyor, veliler göndermek istemeyebiliyor. Meskende hasta olabiliyor, diğer nedenler olabiliyor. 2 gün toplumsal duygusal ahenk açısından çok verimli geçti diye düşünüyorum. Çocuklar akademik eksikliklerini ne kadar tamamladılar, bu hususta çok büyük bir çalışma olduğunu düşünmüyorum lakin değerli olan öğretmen ve öğrencilerin buluşması. Bu mevzuda fevkalade bir güç var. Daha fazla açılması konusunda da talepler çok ağır olarak geliyor. Bu birinci haftayı çok olumlu geçirdiğimizi gördüm.

Koronavirüs risk haritasında geçen hafta orta riskli (sarı) kategoride olan Ankara’nın bu hafta yüksek riskli (turuncu) kategoriye, İstanbul’un ise yüksek riskliden (turuncu) çok yüksek riskli (kırmızı) kategoriye geçtiği hatırlatılarak, bu vilayetlerde okulların kapatılıp kapatılmayacağını kimin açıklayacağının sorulması üzerine Selçuk, açıklamanın valilikler nezdinde yapılacağını söyledi.

KENT BAZLI AÇILMA KAPANMA OLABİLİR

Duruma nazaran kısmı açılma yerinde kararla kent bazlı açılıp kapanma olabilir diye geçen sene Mart ayında 4 senaryo sunmuştuk. Okullar biraz geçişkenlik içeren kurumlar. Valilikler kendi kentlerindeki duruma somut olarak bakıp biz bu süreci bir haftaya yayalım bunu yönetim edebiliriz üzere lokal kararlar alabilirler.

Valilikler kendi kentlerindeki duruma somut olarak bakıp bu süreci bir haftaya yayalım, iki haftaya yayalım. Okullar kısmı kalsın, başkalarını biraz sınırlayalım üzere yerer kararlar alabilir.

ÖĞRETMENLERİN AŞILANMASINDA SON DURUM

Aşı konusunda şunu söylemek lazım Sıhhat Bakanlığımız dünyada hakikaten örnek gösterecek bir aşı kampanyası düzenliyor. Aşı tedarikine bağlı olarak bazen aksamalar olabiliyor. tekrar Sıhhat Bakanlığımızın bir ön almasıyla yaptığımız görüşmeler sonucuyla açılan sınıfların öğretmenlerinden başlayarak aşılanması konusunda 1 ayı geçmiş tarihte listeyi verdik ve başlandı. Öğretmenlerimiz peyderpey aşılanıyor.

BİR HAFTADA HADİSE SAYISINDA KISMİ ARTIŞ VAR

Benim telefonumda olan şahsa özel bir yazılım var. Bu yazılımla ben ana sınıfında 1-2-3-4-58-12’de tamamında kaç çocuummuzun ailesinde temaslı, olumlu var. Bunları günlük görebiliyorum. Bunların renk skalası var. Son bir haftada gördüğümüz farklılık şu, kısmi olarak bir artış var.

Aile bilgilendiriliyor, şayet o anda oluşan fiili bir durum kelam mevzusuysa özel odaya alınıyor. Sonra sıhhat kuruluşuna haber veriliyor, süreç başlatılıyor..

Şahsa özel önlem alınıyor. Genel bir önlem elbette var. Bu türlü bir durum olursa kim 14 gün okula göndermemeli, kim gönderebilir, hepsinin haritası var.

OKULLARDA DİKKAT NOKTASI ÖĞRETMENLER ODASI

Bizim için okuldaki birinci dikkat noktası öğretmenlerin odası. Öğretmenden öğretmene bulaşma yüksek. Çocuktan çocuğa bulaşma riski, Sıhhat Bakanlığı’nın datalarına nazaran, literatüre nazaran daha düşük.

LİSELERDE YÜZ YÜZE İMTİHANLAR

Gençler haklıdır. Bir sefer o denli bakmak lazım sıkıntıya. Yani biz eğitim bilimi alanında çalışan beşerler olarak gençler, çocuklar bir yansıda bulunduğunda ya da bir şeyi göstermeye çalıştığında onu suçlamak değil, anlamakla meşgul olan insanlarız. Niçin söylediği, nasıl bir gereksinimden ötürü ortaya çıktığına bakarız. Biz bağımsız bir araştırma kuruluşuna yaptırdığımız çalışmada, kendi çalışmamız da var lakin öbür bağımsız kuruluşların çalışmalarını da çok önemsiyoruz, öğrencilerin yüzde 77’sinin bu imtihanla ilgili bir iptal istemi yok. Ailelerin de öğretmenlerin de benzeri oranda ‘muhakkak imtihana girmeliler’ halinde bir genel görüşleri var. Evvel bu büyük çerçeveyi paylaşmak isterim. İkincisi şu, bizim lise öğrencilerimizin yüzde 40’ından fazlası bu imtihana yüz yüze girdi, birinci devir girdi. Yani yüzde 55-60’ına yakını da girmedi. Bizim bir istikrar tutturmamız gerekiyor. Bir küme ‘Biz girdik de onlar niçin girmiyor?’ hukukî birtakım meşakkatler ya da ‘Yüz yüze olsaydı daha yüksek alırdım.’ ya da ‘Uzaktan olsaydı daha düşük alırdım.’ ‘Benim notum düşük oldu, haksızlık olduğu üzere.’ daha evvel yaşadığımız bir sürü sorunlar var, hukukî, eğitimsel meseleler var. Şu anda birinci okullar devam ediyor mu, ediyor. Köy okullarını 15 Şubat’ta açtık. DYK’lar 31 Ağustos’tan beri devam ediyor ve liseliler okula gidiyorlar.

BÜSBÜTÜN HER ŞEYİ DURDURURSAK…

Toplamda 1 milyona yakın imtihan öğrencisi var DYK’ya katılan. Onun dışında orta okullar, liseler, okula renklere nazaran okula devam ediyorlar. Şayet biz büsbütün her şeyi durdurursak çocuklarda EBA’da yüzde 90’ın üzerinde bir geri çekilme oluyor. Her şeyi bırakıyorlar ve artık ilgilenmiyorlar. Bu çocuklarımız geleceğe dönük olarak biz şayet orta vadede tahliller bulmazsak ya da planlamalar yapmazsak emin olun bu 5 yıllık döngüyü olumsuz etkileyecek bir durum. 9’da hiç ders görmeyen bir çocuk 10’uncu sınıfı yapamaz. Bunlar sarmal, ardışık hususlar.

OKULLAR NE VAKİT KAPANACAK, ORTA TATİL OLACAK MI?

Bir orta tatilden fazla okulun uzatılmasıyla ilgili planlarımız var. Orta tatil olmayacak. Öğrencilerimizi 2 Temmuz’a kadar okulda tutmakla ilgili planlama çalışmaları var. Orta tatil yok.

740 BİN BİLGİSAYAR DAĞITTIK

Salgının eğitim üzerindeki eşitsizliği azalttığının altını çizen Bakan Selçuk, “740 bin bilgisayar dağıttık. Bir taraftan da şunu yapıyoruz; yürüyüş arasında EBA takviye merkezi kurduk. EBA’ya giren herkes 8 GB’tan faydalanıyor” diye konuştu.

OKUL MUVAFFAKİYET PUANI KALDIRILACAK MI?

LGS’ye ait olarak şunu söyleyebilirim; bizim yaptığımız çalışmalar şunu gösteriyor, bir öğrencinin olağan periyotta çalışma disiplini, alışkanlığı neyse uzaktan eğitim devrinde de aşağı üst onu gösteriyor. Bunu şunun için söylüyorum, çocukların bu tıp durumlarla ilgili etkilenmeleri istatistiksel olarak manidar dediğimiz bir çerçevede çok büyük farklılıklar oluşturmuyor.

KARNELER NASIL VERİLECEK?

Örneğin lise yahut ortaokul öğrencilerinin nisan sonunda notlarının tamamlanmasını bekleriz. Ondan sonra karneyle ilgili çalışmalar başlar. Liselerde daha karne vermedik. Bu duruma nazaran nasıl bir gereksinim doğarsa, şunu net söylemem lazım. ‘Önceden bir şey söylüyoruz da bunu asla değiştirmiyoruz.’ üzere bir durumumuz yok. Karnenin tarihini de ona nazaran düzenleriz. Duruma bir bakmamız lazım. Süreci izlememiz lazım. Hadiselere ait tabloda çok daha farklı bir durum ortaya çıkacak ve biz tekrar kararlarımızı yine gözden geçirmek durumunda kalacağız.

ÖĞRETMEN ATAMALARI

Bu eğitimi Ulusal Eğitim Bakanlığı kazananlara fiyatsız verecek. Yüz binlerce şu anda pedagojik formasyon evrakı olan öğretmenlerimiz var. Yalnızca 2020’de 439 bin kişi eğitim bilimlerinde KPSS’ye girdi. Her sene eğitim fakülteleri ortalama 40 bin mezun veriyor. Türkiye’nin öğretmen gereksinimi, okul sayısı, nüfusu aşikâr. Bizim şu andaki üzere 500-600 bin… Öğretmen olmak isteyenleri almamız esasen mümkün değil. Her yıl 40 bin kişi mezun oluyor, ortalama 15 bin kişi emekli oluyor. Bunun bir döngüsü var. Bütçe imkanları çerçevesinde dikkat ederseniz kamunu toplam takımının en büyüğünü her vakit Ulusal Eğitim alır. Bu sene de Ulusal Eğitim alıyor. Bu bizim için kâfi değil, daha fazlasına gereksinimimiz var. Yaklaşık 74 bin civarında bir açık görülüyor. Geçen sene alınan 40 bin vardı, ondan evvel alınan 40 bin vardı. Onlardan evvel 100 binin üzerindeydi sayı ancak artık 70 civarında bir açık var. Artık 20 bin daha gelecek. Tekrar açık kalacak. Onu da fiyatlı öğretmenler vasıtasıyla kapatabiliyoruz. Onların takviyesi bizim için çok kıymetli. Onlarla ilgili de birtakım planlamalar var. Planlamayla ilgili bir çalışma bu formasyon konusu. 2021 Ocak ayına kadar formasyon almış yüz binlerce meslektaşımız var. Bunların tamamının formasyonu geçerli, lakin bundan sonrasında eğitim fakültelerinde esasen öğretmen yetiştiren bir kuruluş olduğu için çocuklara yönelik gelişim ve öğrenme psikolojisine yönelik birtakım dersler işin tabiatı gereği var. Formasyonun ötesinde. Üniversiteler şu anda hazırlıktalar. Tezsiz yüksek lisans programları açacaklar.

LİSEDE SINIFTA KALMA VAR MI?

Bakan Selçuk, EBA’nın tıklanma oranının 18 milyar olduğunu, şu an Türkiye’nin öğretmenin ve öğrencinin en çok yararlanma oranı ile dünyada birinci sırada yer aldığını belirtti.

Kimseye zorla bir şey öğretilemeyeceğini, çocuğun istemesi gerektiğini lisana getiren Selçuk, “Eğer bir geniş çember çizip de çocuğun hareket etmesine müsaade vermezseniz çocuk bunalır. Hiç çemberiniz olmazsa o vakit da çocuğun kişiliği gelişmez. Dar bir sona çocuğu hapsederseniz diğer psikososyal problemleri olur çocuğun. Ancak hudut bilmeyen çocuğun şahsiyeti gelişmez.” dedi.

BİR SINIFTA MÜSPET HADİSE ÇIKARSA…

“Sınıfta olumlu olay ile karşılaşıldığında öğretmen, müdür ne yapacağını biliyor mu?” sorusu üzerine, okul yöneticilerinin bu mevzuda özel eğitim aldığını, öğretmenler için de uzaktan eğitim yaptıklarını belirtti.

Kovid kuşkusu varsa yahut kovid hadisesi varsa, ikisinin yol haritası birbirine benzemekle birlikte kısmi farklılıklar olduğunu belirten Selçuk, kuşku varsa okullarda özel bir odanın ayarlandığını, en yakın sıhhat kuruluşuna davet yapıldığını, öğrenci velisi okula davet edilerek, sıhhat çalışanı tarafından test yapıldığını, testin sonucu olumlu çıkarsa 10 gün konutta yahut hastanede öğrencinin müşahede altına alındığını söyledi.

Bakan Selçuk, bir olay varsa yeniden konutunda ve hastanede nezaret altına alındığını, sınıfın kurallara uygun formda eğitim-öğretiminin devam ettiğini, sınıfta 14 gün boyunca semptom takibi yapıldığını, ikinci hadisede bütün sınıfın meskenine gönderildiğini aktardı.

Telif hakları için info@winluahck.com a mail atabilirsiniz

By Haberci

Merhabalar ne kadar iyi olmak istesemde hata yapabiliyorum. Bunları bildirmek için yorum yapabilir , sitedeki iletişim sayfasından veya yöneticime info@winluhack.com üzerinden mail yazarak ulaşabilirsin.

Bir Cevap Yazın