İmkansız gibi gözüksede kendi şirketinden kovulan dünyaca ünlü bir isimden bahsedeceğiz. Başarısızlıklarını iyi yönetmiş ve adını Dünya’ya duyurmuş birinden, Steve Jobs’ dan.

Bazen iş insanları, yönetim kurullarının aldığı bir kararla kendi kurdukları şirketten kovulabilirler, bazen de kendilerini gönderme kararı aldırabilirler. Steve Jobs’ ın kovulması veya istifa etmesiyle ilgili farklı hikayeler olsa da 1985-1996 yılları arasında geçen 11 yıl boyunca Apple’ dan ayrıydı.

Steve Jobs Kimdir ?

Öncelikle kısaca Steve Jobs’ ın hayatından bahsedelim.

ylliX - Online Advertising Network

Tam adı Steven Paul Jobs, 24 Şubat 1955’te San Francisco’da doğdu. O dönemde üniversite öğrencisi olan biyolojik ebeveynleri Joanne Schieble ve Suriye asıllı Abdulfattah John Jandali, evli olmadıkları gerekçesiyle bebeklerini evlatlık vermek zorunda kaldılar. Bebeği evlat edinen ve ona Steve adını veren Paul ve Clara Jobs, San Francisco yakınlarındaki Santa Clara’da yaşayan işçi sınıfından bir çiftti. Mountain View’da yaşadıkları evde yıllar sonra  Steve Jobs ilk Apple bilgisayarı elleriyle yapacaktı.

1972’de Portland, Oregon’daki Reed Üniversitesi’ne giren Jobs, akademik hayatın disiplinine uyum sağlayamadığı için birinci dönemin sonunda okulu bıraktı.

1974 yılında video oyunları yapan Atari isimli şirkette teknisyen olarak çalışmaya başladı. Bu süreçte liseden arkadaşı olan Steve Wozniak ile iletişim kurdu. O dönemde Hewlett-Packard’da hesap makineleri üzerinde çalışan Steve Wozniak ile beraber düzenli olarak Homebrew Computer Club (Ev yapımı Bilgisayar Kulübü)’ a katıldılar. Katıldıkları toplantıların birinde keşiflerini ilk kez paylaştılar. (Apple I ilk kez bu kulüpte görücüye çıktı.) Wozniak’ın Steve Jobs’un ailesinin garajında yarattığı anakart, bilgisayar klavyesinde basılan harfin monitörde belirmesini sağlıyordu.

ylliX - Online Advertising Network

Apple’ı, 1 Nisan 1976 yılında Steve Jobs, Steve Wozniak ve Ronald Wayne kurdu. Ron Wayne hisselerini kısa bir süre içerisinde Jobs ve Wozniak’a sattı. Apple, Wozniak’ın yarattığı Apple I, o yaz 666.66 dolardan satışa sundu. Jobs’un görevi ise üretim için kaynak yaratmak ve ürünün pazarlamasını yürütmekti. İlk devre kartlarının parasını ödemek için Jobs, Volkswagen minibüsünü 250 dolara sattı. Wozniak ise Hewlett-Packard hesap makinesini 500 dolara sattı. 

Apple 1977’de kurucuları ve risk sermayedarları tarafından şirket haline geldi. Renkli grafikler oluşturabilen dünyanın ilk kullanıcı dostu kişisel bilgisayarı olan Apple II’ yi piyasaya sürdüler. Şirketin gelirleri 1 milyon dolara ulaştı. Şirket, başarılı bir şekilde yoluna devam etmekteydi.

NASIL ?

Gelelim Steve Jobs’un kovulmasına veya istifasına. Yıllar boyu bu hikaye farklı şekillerde anlatılıyor. Söylentilerin birçoğu Steve Jobs’un, dönemin Apple CEO’su olan John Sculley ya da yönetim kurulu tarafından kovulduğuna işaret ediyor.

Hikayeye göre, her şey Steve Jobs’un pazarlama bütçesini Apple II’den Macintosh Office’e kaydırma planının yönetim kurulu tarafından reddedilmesiyle başladı. Daha sonra ise Jobs, Macintosh ekibinin liderliği görevinden mahrum bırakılarak şirketten ayrılmaya zorlandı. Başka bir deyişle, Jobs kendi isteğiyle şirketten ayrılmış gibi gözükse de, bunun kovulmaktan bir farkı yoktu.

ylliX - Online Advertising Network

John Sculley Yaşananları Anlatıyor

Üzerinden 30 yılı aşkın bir zaman geçen olay, bu zamana kadar genel olarak bu şekilde aktarılıyor. Ancak o dönemdeki Apple CEO’su John Sculley ise yaşananları şöyle anlatıyor:

John Sculley bu olay ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, kendisi ve Steve Jobs arasındaki anlaşmazlığın odak noktasının Macintosh Office olduğunu ifade ediyor. Sculley’nin belirttiğine göre, 1985 yılında piyasaya sürülen Macintosh Office başarısız bir ürün olmuş. Macintosh’un başarısızlığından sonra, Steve Jobs duygusal olarak bir çöküntü yaşamış. Üstelik Jobs bunun, Sculley’nin hatası olduğunu düşünüyormuş. Zira Sculley, Jobs’u Macintosh’un fiyatını yüksek tutmaya zorlamış.

Bu olayların ardından Jobs, Sculley’ye Macintosh Office’ın fiyatını düşürerek, pazarlama bütçesinin büyük bir kısmını Apple II’den Macintosh’a taşımak istediğini söylemiş. Satışları bu şekilde artırabileceklerini düşünüyormuş. Sculley ise bunların hiçbir şeyi değiştirmeyeceğini söylemiş. Macintosh’un satmamasının nedeninin fiyatla ya da reklamla alakası olmadığını düşünüyormuş. Çünkü Macintosh Office yeterince güçlü bir bilgisayar değilmiş.

Steve Jobs ise dönemin CEO’su John Sculley ile aynı fikirde değilmiş. Bunun üzerine Sculley, bu konuyu yönetim kuruluna taşımış. 7-8 gün süren toplantıların ardından Sculley haklı bulunarak, yönetim kurulu Steve Jobs’tan Macintosh departmanını yönetmeyi bırakması istemiş. Yani Steve Jobs şirketten tamamen kovulmamış, yönetim kurulunda hala söz hakkına sahipmiş.

Steve Jobs gibi bir adamı işlerin bu kadar dışarısında bırakmanın, kovmaktan çok da farklı olmadığı ortada.

ylliX - Online Advertising Network

JOBS KOVULMASIYLA İLGİLİ NE SÖYLEDİ ?

Apple’dan kovulmasını başına gelebilecek en güzel şey olarak nitelendiren Jobs, ayrılmasına rağmen işinden vazgeçemeyeceğini fark edip NeXT Computer’ı kurdu. Bu şirket birkaç sene sonra da günümüzün en popüler işletim sistemlerinden biri olan macOS’ın temellerini oluşturacaktı. Aynı dönemde Pixar Animasyon Stüdyosu’nu kurdu. Bu stüdyo hepimizin sevdiği “Oyuncak Hikayesi” filmini yaptı.

Mutlu son ise 1996’da Apple’ın, NeXT’i satın alması ile gerçekleşti. Şirketin başına geçen Steve Jobs ürün yelpazesini genişleterek iPod’u piyasaya sürdü. Daha sonra da iPhone, iPad gibi alanında çığır açan ürünler piyasaya sürdü.

Tüm bunlar başarısızlıktan ders çıkarmış birinin eseri. Kovulduğu dönemde MIT’de verdiği derslerin görüntüleri ortaya çıktı. Bu görüntüler Jobs’un o dönemde neler öğrendiğini açıkça ortaya koyuyor. Kovulduğunda uzun uzun nerede yanlış yaptığını düşündü. Hepimizin yapabileceği hataları yapmıştı aslında. Hataların kaynağını araştırmak ve insanların bunlardan ders çıkartmasını desteklemek yerine, hataları düzelterek çalışanların başarılı olmasını sağladı, bu da şirketin başarılı olması anlamına geliyordu.

Jobs, Apple’daki ilk başarısızlığının hayatını tanımlamasına izin vermedi. Deneyimlerinden ders aldı, daha fazla iş kurdu ve sonunda Apple’ı yeniden harika hale getirmeye yardım etti. Başarısızlığını kucaklamak, ona daha ileri gitme motivasyonunu verdi.

Apple’dan kovulmak başıma gelen en iyi şeylerden biriydi. Başarılı olma baskısıyla yeniden acemi olmanın hafifliği yer değiştirdi. Kovulmak hayatımın en yaratıcı periyotlarından birine girmemi sağladı.

Steve Jobs

Unutmayın ! Her başarısızlık başarmaya daha da yaklaştığınızı gösterir. Okuduğunuz için teşekkür ederim. Başarısızlığı, yenilgiyi başarının bir adım öncesi olarak düşünmeniz dileğiyle.

Bir önceki yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

Telif hakları ile ilgili durum varsa veya yazının kaldırılmasını istiyorsanız info@winluhack.com’ a mail atınız.

ylliX - Online Advertising Network

By Gizem

Merhaba arkadaşlar Ben Gizem, endüstri mühendisiyim. Yazılarımda tecrübelerimi, bilgi birikimimi, görüşlerimi paylaşıyorum. Umarım birlikte hem öğrenir, hem eğleniriz. Yorum ve geri bildirimlerinizi bekliyorum. Okuduğunuz için teşekkürleeer :)

Bir Cevap Yazın