Merhaba arkadaşlar

Bu yazımda sizlere kalite yönetim sistemi belgelendirme sürecinden bahsedeceğim. İş hayatına ilk adım attığımda IATF 16949:2016 Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi ile tanıştım. Kalite yönetim sistemleri ile iş hayatınızda büyük olasılıkla karşılaşacağınızı düşünüyorum. Hele ki otomotiv sektöründe çalışacaksanız.

IATF 16949:2016 Kalite Yönetim Sistemi kurulumu, denetim süreci ve uygunsuzlukların kapatılmasıyla sonlanan belgelendirme sürecinin, her aşamasında bulunan bir kalite sistem sorumlusu olarak belgelendirme sürecinin nasıl işlediğini ayrıntıya girmeden sizlere aktarmaya çalışacağım.

İlk olarak, kalite yönetim sistemi belgelendirme ile ilgili kafamızda oluşabilecek soru işaretlerine cevap verelim.

ylliX - Online Advertising Network

1. Kalite belgesi nedir ?

Kalite belgesi bir kurum veya kuruluşun uluslararası mevzuatlara uygun şekilde üretim yaptığını gösteren belgedir.

Yaptığınız her şey aslında bu sertifikaya / belgeye sahip olmak içindir.

2. Kalite belgesi ne işe yarar ?

Kalite belgesi alınmasındaki amaç kalitenin sürdürebilirliğini kanıtlamaktır. Kısaca, kalite belgesine sahip işletmeler için aşağıdaki ifadeleri kullanmak yanlış olmayacaktır.

  • Standartlara ve şartnamelere uygun bir şekilde hizmet verdiğini kanıtlar.
  • Yasa ve yönetmeliklere uyum sağlayarak prestiji arttırır ve marka adını geleceğe taşır.
  • Rekabetçi sektörlerde rakiplerine karşı üstünlük elde etmesi kolaylaşır.
  • Kalite bilincini arttırarak sürekli iyileşme içindedir ve bu iyileşmenin olumlu getirilerini kısa ve uzun vadede deneyimler.
  • Toplumun ya da belli bir kitlenin güvenini kazanarak potansiyel müşterilerini arttırır ve sektörün en iyilerinden biri olma yolunda başarılı adımlar atar.
ylliX - Online Advertising Network

3. Kalite belgesi almak zorunlu mudur ?

Bu sorunun cevabı tabi ki “Hayır”. Kalite belgesi almak zorunlu değildir. (Bazı sektörlerde çeşitli belge ve sertifikalara sahip olmak zorunlu olabilir.) Kalite belgesi profesyonel iş yapmanın bir şartı da değildir. Fakat firmanız için rekabetçi olmayı sağlayacak, müşterilerinizde güven oluşturacak, firmanızın kalitesine vurgu yapacaktır.

4. Firmanız için kalite belgesi almaya karar verdiniz. Şimdi ne yapacaksınız ?

Hangi sektörde üretim yapıyorsanız veya hizmet veriyorsanız, sektör için uygun belgeyi almanız gerektiğini unutmayın.”

Kendi tecrübelerimden örnekle, otomotiv sektörü için gerekli olan IATF 16949:2016 kalite yönetim sistemi belgelendirme sürecinden bahsedeceğim.

4.1. IATF 16949:2016 Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi Belgesi’ne sahip olmak için, ilk olarak IATF 16949: 2016 Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi Standardı’na göre bir kalite yönetim sistemi kurmanız gerekmektedir.

(Firmanız bünyesinde, belirlediğiniz standarda göre kalite yönetim sistemini kuracak kalifiye bir çalışanınız yoksa danışmanlık firmalarından destek almalısınız. Özellikle ilk kez kalite belgesi alacak kuruluşların danışmanlık hizmeti almaları isabetli bir karar olacaktır.)

4.2. Kalite yönetim sistemini kurdunuz ve uygulamaya başladınız. IATF 16949:2016 Kalite Yönetim Sistemi Standardı’na göre belgelendirme ve denetleme yapan bir kuruluşla iletişime geçerek denetim için fiyat teklifi alabilirsiniz. Fiyat teklifleri, belgelendirme ve takip denetimleri için hazırlanarak tarafınıza iletiliyor. Kabul ettiğiniz takdirde karşılıklı mutabık olunan tarihe bir denetim planlanıyor. Denetim öncesi denetimci tarafından sizden bazı dokümanlar isteniyor. Örneğin; süreçleriniz, süreç etkileşim şemanız, kalite el kitabınız vs.

4.3. Denetçi veya denetçiler planlanan denetim gününde firmanızı ziyaret ediyorlar. Denetim 2 gün veya firmanızın büyüklüğüne göre daha uzun sürebilir. Denetçi veya denetçiler süreçlerinizi, proseslerinizi standart maddelerine göre denetliyorlar. Denetim esnasında denetçiye kanıtlar sunmanız gerekiyor. Aynı zamanda, kalite yönetim sisteminize hakim olduğunuz konusunda ve kalite yönetim sisteminizin tüm çalışanlar tarafından benimsendiğine dair denetçiyi ikna etmeniz gerekiyor.

4.4. Denetimi atlattınız. Denetim sonunda denetçiniz uygunsuzluklar yazacaktır. Bu uygunsuzlukları kök neden analizleri sonucu aksiyonlar alarak, belirlenen tarihe kadar kanıt dokümanlarla birlikte denetçinize göndermeniz gerekiyor.

4.5. Aksiyonlarınız denetçiniz tarafından uygun görüldüğü taktirde belgeniz tarafınıza iletilecektir. (Denetçiniz yönetim sisteminizde majör uygunsuzluklar tespit edebilir, bu durumda denetim tekrarını uygun görebilir.)

4.6. Belgelendirme denetimini atlattınız, uygunsuzluklarınızı kapattınız ve belgenizi aldınız.

ylliX - Online Advertising Network

Takdir edersiniz ki belgeyi aldık kalitemizi kanıtladıkla bitmiyor. Her yıl takip denetimlerine girerek kalite belgenizin devamlılığını sağlamalısınız.

Sizlere belgelendirme süreciyle ilgili bilgiler vermeye, kafanızdaki soru işaretlerine bir nebze olsun cevaplar oluşturmaya çalıştım. Umarım faydalı olmuştur 🙂 Sormak istediğiniz herhangi bir şey olursa bana ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda yorum yaparak geri bildirimde bulunursanız çok sevinirim.

Her zaman öğrenmek, gelişmek ve özgürleşmek üzere hoşçakalın..

Telif hakları ile ilgili durum veya yazının kaldırılmasını istiyorsanız info@winluhack.com’a  mail atınız.

ylliX - Online Advertising Network

By Gizem

Merhaba arkadaşlar Ben Gizem, endüstri mühendisiyim. Yazılarımda tecrübelerimi, bilgi birikimimi, görüşlerimi paylaşıyorum. Umarım birlikte hem öğrenir, hem eğleniriz. Yorum ve geri bildirimlerinizi bekliyorum. Okuduğunuz için teşekkürleeer :)

2 thoughts on “ISO Kalite Belgelendirme Süreci”
  1. Endüsti mühendis kızımıza teşekkür ederiz bu güzel yazısından dolayi👏👏👏

Bir Cevap Yazın