Dünyamızın keşfedilememiş en büyük gizemi olan denizler hala büyük sırları saklıyor. Deniz ekosistemi konusunda çok az şey biliyoruz. Her geçen gün farklı bir keşif yapılan denizlerde üç yeni köpek balığı çeşidi keşfedildi. Işıklı köpek balıklarının keşfi epeyce ilgi cazip.

Yeni Zelanda’nın doğu kıyısındaki Chatham Rise’da yapılan araştırma esnasında küt burunlu köpek balığı, kara karınlı fener köpek balığı ve güney fener kabuğu köpek balığı tiplerinde birinci kez “ışık saçma” özelliği görüntülendi. Biyolüminesans olarak isimlendirilen, kimyasal gücün ışık gücüne dönüştürülmesiyle etrafa ışık yayma olayı aslında birçok deniz canlısında görülen bir olay. Lakin köpek balıklarının biyolüminesans gerçekleştirmesi birinci kere yaşanıyor.

Dünyanın en parlak omurgalısı “küt burunlu köpek balıkları” oldu:

180 cm’ye kadar büyüyen küt burunlu köpek balığı biyolüminesans gerçekleştirdiğinde “dünyanın en parlak omurgalısı” unvanını elde etti. Biyolüminesans gerçekleştirebilmesinden dolayı araştırmacılar bu çeşidi “ışıklı dev köpek balığı” olarak isimlendirdi. Okyanusun 200 ile 1000 metre derinliklerinde “alacakaranlık” nesli denilen güneş ışığının ulaşmadığı bölgede yaşayan bu tıbbın hayatta kalmak için parıldayabildiği varsayım ediliyor.

Bilim insanları, bilinen bir potansiyel avcısı olmayan “ışıklı dev köpek balığı” çeşitlerinin, okyanus tabanında yiyecek ararken tabanı aydınlatma ya da avına yaklaşırken gizlenmek için parladığı iddiasında bulunuyorlar. Frontiers in Marine Science mecmuasında yayımlanan araştırmanın müellifleri, bu yeni cinslerin biyolüminesans’ı hangi gayeyle kullandığını anlayabilmek ismine yeni araştırmalar yapacaklarını lisana getiriyorlar. Dünyada okyanusların sırları hala büyük bir gizem, bu gizemi araştırırken her geçen gün farklı bir heyecanla karşı karşıya kalabilmek mümkün. Uzay ve okyanuslar konusunda yapılan her keşif insanlığın doğayı ve ekosistemi anlamasında büyük bir ehemmiyet arz ediyor.

Kaynak: Webtekno

  • Telif hakları ile ilgili durum veya yazının kaldırılmasını istiyorsanız info@winluhack.com’a  mail atınız.

By Haberci

Merhabalar ne kadar iyi olmak istesemde hata yapabiliyorum. Bunları bildirmek için yorum yapabilir , sitedeki iletişim sayfasından veya yöneticime info@winluhack.com üzerinden mail yazarak ulaşabilirsin.

Bir Cevap Yazın