Merhaba arkadaşlar !

Bundan üç yıl önce üniversite hayatına veda etmiş yaklaşık iki buçuk yıldır da çalışan bir birey olarak, “keşke üniversite yıllarımda öğrenseydim/geliştirseydim” dediğim ya da “iyi ki üniversitede öğrenmişim/geliştirmişim“ dediğim, iş hayatınızda epey faydasını göreceğinize inandığım bazı tavsiyelerde bulunacağım. 😊

Haydi başlayalım…

1- Hâlâ dil öğrenmeye başlamadıysanız, mutlaka başlamalısınız !

Ne yaparsanız yapın, hayatın hangi noktasında olursanız olun veya nerede çalışırsanız çalışın yabancı dilden ne yazık ki kaçamazsınız. İnanın bana ilerleyen dönemlerde ne kadar mükemmel bir çalışan da olsanız, tecrübe ve bilgi birikiminiz konusunda aranan bir çalışan haline gelseniz de dil bilmemeniz hayallerinizin önünde aşılamaz bir dağ oluşturacaktır. Dil öğrenmek hiç bitmeyen bir öğrenme süreci. Bilirsiniz, diller sürekli bir değişim halindedir. Sürekli güncel kalmalısınız. Bu sebeple, yabancı dil öyle bir yılda halledebileceğiniz bir adım değil. Üniversite hayatınızla dil öğrenme sürecinizi birlikte yürütün ki, hayata bir sıfır yenik başlamayın. Unutmayın ki iş hayatı epey yorucu olabiliyor. İşle birlikte dil öğrenme sürecini yürütmek gerçekten zor.

2- Yazma beceriniz iyi değilse mutlaka geliştirmelisiniz !

Burada bahsettiğim fiziki olarak yazı yazmak değil tabi ki 😊 Yazdığınız yazılarda düşüncelerinizi kolaylıkla karşı tarafa geçirebilmelisiniz. İş yerinde çoğunlukla e-mail aracılığıyla iletişim kurulduğundan attığınız e-maillerde kurumsal bir dil ve anlaşılabilirlik büyük önem taşıyor. Bunun için üniversite yıllarınızda topluluklarda/kulüplerde görev alarak iletişim yolunu e-mail tercih edebilir, bu konuda kendinizi geliştirebilirsiniz.

3Microsoft Office Yazılımları’nı kullanmayı mutlaka öğrenmelisiniz !

Özellikle Excel, Word, PowerPoint, Outlook kullanmayı mutlaka öğrenmelisiniz. Bunu üniversite bitiminde değil üniversite yıllarında aradan çıkarmalısınız. Üniversite yıllarında da bu yazılımlarla ödevler, sunumlar, projeler hazırlamanız muhtemel. Bu sebeple hem öğrenmek hem öğrendiklerinizi uygulamak adına üniversite yılları biçilmiş kaftan.

4- Sunum yapma/topluluk önünde konuşma becerilerini mutlaka kazanmalısınız !

Dünya’da en yaygın on fobiden birinin “sunum yapma/topluluk önünde konuşma” olduğunu biliyor muydunuz ?  İş hayatında birçoğumuz sunum yapıyoruz veya sıkça bir topluluğa hitap ettiğimiz oluyor. Eğer sunum yapmakta veya bir topluluğa herhangi bir konuda hitap etmekte sorun yaşıyorsanız, bunu üniversite yıllarında aşmalısınız. Bu durumun üzerine gitmezseniz maalesef çözemezsiniz. Bu sebeple üniversite yıllarınızda ödevlerinizi sunumlarla desteklemeli, sosyalleşmeli, topluluklarda görev almalısınız. Ayrıca ayna karşısında denemeler yaparak, sesinizi kaydederek bu konuda kendinizi geliştirebilirsiniz.

5- Üniversitede mutlaka staj yapmalısınız !

Bazı bölümlerde staj zorunlu olmasa da ben staj yapmanızı şiddetle tavsiye ederim. Naylon staj (staj yapmış gibi yapmak) dedikleri olaya sakın girmeyin. Stajlarınız sizin için harika deneme sürümleri. Özellikle uygulama stajınızı son yıla bırakmalısınız. Tüm stajlarını olması gerektiği gibi yapan biri olarak epey faydasını gördüm. İş bulma sürecim, şuan yaptığım iş, mezun olduktan sonra kısa sürede iş bulmam, tamamen stajım ile ilgiliydi. Staj yapacağınız yerleri seçerken, staj gerekliliklerini karşıladığına emin olmalısınız. Örneğin; bilgisayar uygulamaları stajı yapacaksınız. Okulunuzun belirlediği staj gerekliliklerinde, bir problemi dersini aldığınız bir programlama dili ile çözmeniz isteniyor. Size bu konuda yardımcı olabilecek birilerinin olduğu yerleri araştırmalı ve staj başvurusunda bulunmalısınız. Staj konusunda firmalara ısrarcı olmaktan çekinmeyin 😊

Son olarak üniversite hayatı iş hayatınızdan bir adım öncesi artık meslek seçiminizi yapmış olduğunuz ve kendinizi mesleğinize en iyi şekilde hazırlamak için adımlar atmanız gereken bir dönem bunu sakın unutmayın. Kendinize, geleceğinize yatırım yapma zamanı. Tabi ki bu doğduğumuz günden öleceğimiz güne dek böyle, fakat bazı dönemler kritik olabiliyor. Üniversite yıllarınızı verimli geçireceğinizi umarak yazıma son veriyorum 😊

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

By Gizem

Merhaba arkadaşlar Ben Gizem, endüstri mühendisiyim. Yazılarımda tecrübelerimi, bilgi birikimimi, görüşlerimi paylaşıyorum. Umarım birlikte hem öğrenir, hem eğleniriz. Yorum ve geri bildirimlerinizi bekliyorum. Okuduğunuz için teşekkürleeer :)

5 thoughts on “İş Hayatında Başarılı Olmak İçin Üniversite Yıllarınızı Verimli Geçirin”
  1. Mükemmel bir yazı olmuş 👏 toplumun her kesimi kendi adına bir pay çıkarabilir.

Bir Cevap Yazın