Hırvatistan’da 29 Aralık’ta meydana gelen ve 7 kişinin hayatını kaybettiği 6.3 büyüklüğündeki sarsıntı sonrası başşehir Zagreb’in 40 kilometre güneybatısındaki bölgede çeşitli boyutlarda çukurlar meydana geldi.

Sismik aktiviteler sonrası bu adap oluşumlar sık karşılaşılan bir görüntü olsa da Hırvatistan’daki çukurların asıl ilgi çeken yanı, sayının 2 ayı aşkın bir süre içinde yaklaşık 100’ü bulmuş olması. AP ajansının haberine göre jeologlar, sarsıntıların olağanda yıllar alacak çukur oluşum sürecini hızlandırdığı görüşünde.

O derece ki bilim insanları müşahede ve araştırmalar için çukurların görüldüğü Mecencani köyü ve civarına akın ediyor. Jeolog Josip Terzic, bölgedeki toprağın, yeraltı suyunun güzelce içine işlediği kireçtaşı kayaları üzerinde bulunduğunu anlattı.

Yeraltı suyunun morfolojisini ve öteki özellikleri belirlemek için çeşitli keşif teknikleri üzerinde çalıştıklarını aktaran Terzic, çukurlardan birinin 15 metre derinliğinde ve tekrar 15 metre genişliğinde olduğunu söyledi.

Mecencani’de öğretmenlik yapan Nenad Tomasevic de çukurların artan sayılarının kendilerini huzursuz ettiğinin altını çizdi. Kendi evininin yakınında ortaya çıkan çukur yüzünden bir süredir komşusunda yaşamak zorunda kaldığını anlatan Tomasevic, zelzelenin başlı başına dehşetli olduğunu lakin bu çukurların kendilerini daha da endişelendirdiğini belirtti. Tomasevic, “Uzmanlar bu çukurların doğal yollarla vakit içinde oluştuğunu lakin maalesef sarsıntının süreci hızlandıran katalizör misyonu gördüğünü söylüyor” dedi.

Kaynak: Yeni Şafak

  • Telif hakları ile ilgili durum veya yazının kaldırılmasını istiyorsanız info@winluhack.com’a  mail atınız.

By Haberci

Merhabalar ne kadar iyi olmak istesemde hata yapabiliyorum. Bunları bildirmek için yorum yapabilir , sitedeki iletişim sayfasından veya yöneticime info@winluhack.com üzerinden mail yazarak ulaşabilirsin.

Bir Cevap Yazın