Teknolojinin ilerlemesiyle bildiğimiz klasik meslekler yani öğretmenlik, doktorluk gibi herkesin küçükken olmak istediği meslekler biraz daha geride kaldı. Özellikle bu pandemi döneminde teknolojik gelişmeler aldı başını gitti. Gelecekte gençler için önemli olan ve yakın zamanda bu mesleklere yönelmek zorunda kalacağımız beş tane meslek derledim. İyi okumalar…

1- SİBER GÜVENLİK UZMANI

Teknolojinin bir çığ gibi büyüyerek ilerlemesiyle güvenliğin ihmal edilebilme ihtimali daha da arttı. Şu an bile iş bulma sitelerinde çokça aranan eleman olma özelliğini taşıyan bu meslek, ileri teknoloji gelişmeleri ile donanımlı uzmanları ve işin temelini bilen profesyonelleri arayacaktır. Şimdiden aklınızda varsa birazcık araştırın derim 🙂

2- ROBOTİK VE YAPAY ZEKA

Halihazırda adından çok fazla söz ettiren yapay zekayı hayatımızın her yerinde zaten görmeye başladık. Ama açık konuşmak gerekirse bunlar yapay zekanın yapabilecekleri karşısında çok minimaliz şeyler. Bu sektördeki hızlı ilerleme işgücünü tamamıyla değiştirecek, insanların yerini robotsal süreçler ve görevler alacak. Tabii bu yapay zekayı geliştirip ilerletmek için donanımlı mühendislere ve iyi derecede bilgisayar eğitimli insanlar alacaktır. Hatta, bu sektörde yeni yeni üniversitelerde bölümler açılmaya başlamıştır.

3- 3D BASKI UZMANI

Şu an en az Robotik kadar popüler olan ve uzunca bir süre daha çok popüler olacak olan 3D baskı. 3D baskı sanal ortamdaki veriyi somut bir şekle dönüştürdüğü için hala hayranlık uyandırmaya devam ediyor. Bunun için ilerleyen teknolojide şu anda uçuk gelen fikirleri hayata geçirmek için donanımlı mühendisler ve 3D baskı uzmanına ihtiyaç duyacağız.

4 – VERİ BİLİMCİ

Veri hayatımızın her alanında karşımıza çıkıyor. Veri bilimciler ise bu küçük küçük verileri veri kümeleri haline getirip anlamlı hale getiriyorlar. Bu meslek grubunda verileri doğru analiz etmek, şirketlerin gelecek kararları ve iş planları için çok stratejik bir konum haline gelmiştir. Verilerin hayatımızda sonsuza kadar kalacağı aşikar o nedenle bu meslek grubu oldukça önem arz etmektedir.

5- MOBİL UYGULAMA GELİŞTİRİCİSİ

Mobil uygulama geliştiriciliği, hem eğlenmek hem de kendinizi geliştirmek içim harika bir meslek adayı olabilir. Çünkü akıllı telefonlar artık günlük hayatımızın olmazsa olmazı haline geldi. Hatta vazgeçmeyeceğimiz, ıssız adaya düşünce alacaklarımız listesinde birinci sırayı bırakmıyor. Bu meslekte en büyük avantaj aklınıza gelen her fikri deneyebilirsiniz. Her şey tamamı ile her şey sizin elinizde.. Akıllı telefonlarla hayatımıza giren bu meslek zaman geçtikçe popülerliğini de arttıracak gibi duruyor.

By Sena Turan

Selamlar, ben Sena sizin için bir şeyler yazmaya çalışıyorum. İyi okumalar.

Bir Cevap Yazın