Esenyurt‘ta yaşayan 36 yaşındaki Esra Yıldız, satış danışmanlığıyla başladığı iş hayatını oto lastik tamirciliğiyle sürdürüyor.

Bir çocuk annesi olan Yıldız, 9 yıl evvel oto lastik satış danışmanlığıyla iş hayatına başladı. Akabinde oto lastik tamirciliğiyle ilgilenmeye başlayan Yıldız, etrafındakilerin “yapamazsın” demesine karşın mesleğinde ilerlemeye devam ediyor.

Yıldız, satış danışmanlığından oto lastik tamirciliğine başlaması ve bu alanda iş yeri açmasına uzanan öyküsünü AA muhabirine anlattı.

Satış danışmanlığı yaptığı iş yerinde oto lastik tamirciliğine merak sardığını belirten Yıldız, “Öğrenmeye çalıştım, öğrenmek istedim ancak ustalarım çok da öğretmek istemediler. Bu mesleğin erkek mesleği olduğunu düşündüler. Bayanın yapamayacağını, bedensel gücümün yetmeyeceğini düşündüler. Ufak ufak öğrenmeye çalıştım. Çırağından ustasına kadar herkesin fikrini aldım. Öğrenirken zorlanmadım. Zira severek ve isteyerek öğrenmeye çalıştım.” diye konuştu.

İşi en düzgün biçimde öğrendiğini düşündükten sonra kendisine ilişkin bir iş yeri açmaya karar verdiğini lisana getiren Esra Yıldız, iş yerinde hem işveren hem de usta olduğunu söyledi.

Gelen müşterilerinin büyük kısmının erkek olduğunu tabir eden Yıldız, karşılaştığı zorlukları da şu formda lisana getirdi:

“Buraya geldiklerinde bana ‘Yardımcı olabilecek misiniz?’ ya da ‘Usta var mı bana yardımcı olacak?’ diyorlar. ‘Usta benim diyorum.’ ‘Gerçekten mi?’ diye yanıt veriyorlar. Ben onların gözlerindeki güvensizliği görüyorum ancak kendime güveniyorum her şeyden evvel. İşi yaptıktan sonra bana güveneceklerine inanıyorum. Aslında işi yapıyorum görüyorlar. Müşterilerim bir dahaki sefere öbür yere gitmeye gerek duymuyor. Mesleğe başladığım birinci vakitlerde daha fazla üzülüyordum. Bana erkek müşterilerim ön yargıyla yaklaşıyorlardı. Güvenmedikleri için üzülüyordum.”

“Ben sevdiğim işi yapıyorum”

Mesleğini çok sevdiğini anlatan Esra Yıldız, “Bir insan sevdiği işi yaparsa ömür uzunluğu çalışmamış olurmuş. Ben sevdiğim işi yapıyorum ve işimle hayata bağlanıyorum.” tabirlerini kullandı.

Yıldız, 13 yaşında bir oğlu olduğunu anlatarak, “Beraber hayatımızı idame ettiriyoruz. Üzgün olduğum vakit da işime sarılıyorum, keyifli olduğum vakit da. Benim hayat kaynağım işim.” dedi.

Bayanlara davette bulunan Yıldız, “Hiçbir şeyden geri durmasınlar. Asla korkmasınlar ve pes etmesinler. Zira benim her vakit söylediğim bir sloganım var. Bayan isterse her şeyi yapar. Erkeklere de söylüyorum, ön yargılı olmasınlar. Zira gözüktüğü üzere bayan isterse her şeyi yapar.” diye konuştu.

İş dışında kalan vaktini spora ve sivil toplum çalışmalarına ayırdığını söyleyen Yıldız, kickboks ile ilgilendiğini, bu sporu yaparken gerilim attığını söyledi.

By Haberci

Merhabalar ne kadar iyi olmak istesemde hata yapabiliyorum. Bunları bildirmek için yorum yapabilir , sitedeki iletişim sayfasından veya yöneticime info@winluhack.com üzerinden mail yazarak ulaşabilirsin.

Bir Cevap Yazın