Yaşam boyu güzellik ve sağlık için birebir olan şifalı bitkiler, vücuda öncelikle sağlık, ardından da güzelliği kazandırıyor. Şifalı bitkilerin yararları saymakla bitmiyor.

Şifalı bitkiler sağlık, bakım ve güzelliğin kapılarını ardına kadar açıyor. Güzellik malzemelerinin hammaddesi olan ve aktarlarda satılan bitkilerle evde kendi güzellik salonunuzu oluşturmanız mümkün.

İşte bu yazıyı size bu konuda gereken bilgileri aktarmak, deneyimlerimi paylaşmak için hazırlamış bulunmaktayım.

A’dan Z’ye BİTKİLERLE GÜZELLİK REÇETELERİ

Kozmetik endüstrisindeki ilgi artık doğal cilt ve vücut bakım ürünlerine yöneldi. Bilinen ticari doğal ürünler pahalı olma eğilimindedirler, neyse ki kendiniz pek çok doğal güzellik malzemesini kendi kendinize çok daha ucuza hazırlayabilirsiniz.

Sizi bu işe başlatmak için bu bölüm, doğal, bitki kaynaklı güzellik malzemelerinin bir listesini sunmaktadır. Hepsi sizin kendi kendinize kolaylıkla yapabileceğiniz şeylerdir.

ECE’NİN SİZE SUNDUĞU DOĞAL GÜZELLİK REÇETELERİ

                                 BİTKİSEL MASKELER

CİLT LEKELERİ GİDERİCİ DOĞAL MASKE

 Öncelikle 5 adet aspirin, 2 damla limon suyu, 1 çay kaşığı bal, 1 bardak kefire ihtiyaç duymaktayız. Cam kasenin içinde malzemelerin tümünü karıştırıp cildinizde leke görülen bölgelere uygulayın. Yarım saat beklettikten sonra maskeyi cildinizden elinizle ovalayarak çıkartın. Maskeyi çıkardıktan sonra cildinizi yıkamamalısınız.

CİLT BEYAZLATMA MASKESİ

Öncelikle yarım demet maydanoz, 2 – 3 damla greyfurt suyu, beyaz kil ve gül suyuna ihtiyaç duymaktayız.  Maydanozu iyice blendırdan geçirin ve daha sonra diğer bütün malzemeleri de maydanozun üzerine ekleyerek iyice karıştırın. Lapa hale gelince maskeyi cildinize uygulayın.

Bu maskeyi gece hazırlayıp uygulayın ve sabah uyanıncaya dek kesinlikle yıkamayın. Geceden sabaha yaklaşık 6 – 7 saat yüzünüzde duracak olan bu maskeyi haftada üç kere yüzünüze uygulayabilirsiniz.

GÖZENEK SIKILAŞTIRICI MASKE

2 yumurtanın beyazını ve birkaç damla limon suyunu yüz maskesi yapmak için kullanın. Maskeyi yüzünüze uygulayın ve beş dakika kuruması için bekleyin. Sonrasında yüzünüzü, soğuk su ile iyice yıkayın.

YAĞLI CİLTLER İÇİN SİVİLCE MASKESİ

Gülsuyu ve karbonat

1 yemek kaşığı gülsuyu ile 1 yemek kaşığı karbonatı bulamaç haline getirin. Yüzünüze sürdükten 15 dakika sonra yıkayın. İki günde bir uygulayabilirsiniz.

Limon suyu ve ilaçsız pudra

1 yemek kaşığı limon suyu ile 2 yemek kaşığı ilaçsız pudrayı iyice karıştırın. Yüzünüze sürün. Kuruması için yaklaşık 10 dakika bekleyin. Yüzünüzü yıkayın. Limon sık uygulandığında cildi tahriş edebilir, dolayısıyla maskeyi üç günde bir uygulayabilirsiniz.

CANLI BİR CİLT İÇİN DOMATESLİ MASKE

Kabukları soyulan kızarmış iki domates kıyıldıktan sonra ezilerek çırpılmış yumurta sarısı ile karıştırılır. Elde edilen karışıma bir kaşık badem yağı, yarım fincan süt ve şeftali suyu ilave edilerek bir kaba konur.

Beş dakika ateşte tutulduktan sonra indirilir. Hazırlanan bu karışıma süzme bal karıştırılır ve krem kıvamına gelinceye kadar yoğrulur. Bu maske yüze sürüldükten sonra en az yirmi dakika bekletilmeli sonra yüz yıkanmalıdır.

KIRIŞIKLIKLARI GİDERMEK İÇİN BAL MASKESİ

Beş çorba kaşığı bal, bir fincan limon suyu, bir çorba kaşığı badem yağı ve çırpılmamış iki yumurta akı bir süre karıştırılır. Hazırlanan karışım, maske kıvamına gelinceye kadar süt ve patates unu ilave edilerek karıştırılır. Bu karışım hafif ateşte beş dakika tutulduktan sonra çırpılarak buzdolabında bir gün bekletilir.

Bal maskesi, uygulanan bölgede en az bir saat bekletilmelidir.

KURU CİLTLER İÇİN HAVUÇLU MASKE

Rendelenen havuç, yarım fincan limon suyu, bir fincan nar suyu ile birlikte hafif ateşte on beş dakika karıştırılarak ısıtılır. Sular çekildikten sonra bir fincan ekşimiş süt ilave edilerek beş dakika daha ateşte tutulup soğutulmaya bırakılır. Soğutulan karışım, krem kıvamına gelinceye kadar mısır unu ilavesi ile yoğrulduktan sonra tekrar ısıtılarak bir çorba kaşığı ilavesiyle bir süre karıştırılır. Havuçlu krem maskesi tatbik edilen yüzeyde asgari bir saat müddetle bırakıldıktan sonra ılık su ile yıkanarak temizlenir.

PARLAK VE CANLILIK İÇİN PAPATYA MASKESİ

İki avuç papatya, bir tutam ceviz içi ve badem havanda dövülerek ezilir. Bir adet yumurta akı, yarım fincan limon suyu ve bir çorba kaşığı süzme bal iyice çarpılır  ve hazırlanan papatya ezmesi ile birlikte yoğrulduktan sonra krem kıvamına gelinceye kadar ateşte tutulur. Yarım saat bekletildikten sonra, badem yağı karışımı ılık su ile kompres yapılır.

Papatya maskesi kürü en az 15 gün uygulanmalıdır.

Yeni ve farklı bakım reçeteleriyle daha sonraki yazılarda sevgili okuyucularım sizlerle yeniden birlikte olucağım. Yeni yazılar için TAKİPTE KALIN.

Bir Cevap Yazın