Koronavirüs salgını hayatımızı alt üst ettiğinden bu yana çabucak hepimiz maskemizi ağzımızdan eksik etmez olduk. Fakat önlemi elden bırakmak istemeyen kimi şahıslar, çift kat maske takarak virüsten daha fazla korunmak istiyorlar. Pekala bir yerine iki maskeyi üst üste takmak sahiden de daha fazla müdafaa sağlıyor mu?

Japonya’nın Riken ve Kobe Üniversitelerinden bilim insanları tarafından gerçekleştirilen çalışma, çift kat maske takmak ile ilgili çarpıcı bilgiler ortaya koydu. Edinilen bilgilere nazaran çift kat maske takmak sahiden de virüsün bulaşma ihtimalini azaltıyor lakin sanılandan çok çok daha az bir oranda.

Tek kat maske kullanmak, yüzde 85 müdafaa sağlıyor

Japonya’daki Fugaku isimli üstün bilgisayarın, farklı çeşitte ve kombinasyonlarda maske takılması halinde virüslerin akışını modellemek için kullanıldığı araştırmada iki kat maske takmanın virüse karşı sadece yüzde 4 daha fazla muhafaza sağladığı ortaya konuldu. Bu, ikinci maskenin getirdiği nefes alma zorluğunu düşündüğümüzde epeyce düşük bir oran.

Araştırmaya nazaran dokumasız gereçten üretilen tek bir maske kullanıldığında yüzde 85 müdafaa sağlanırken, üzerinde bir maske daha takıldığında müdafaa oranı yüzde 89’a çıkıyor. Dahası, ikinci maske hava direncini ziyadesiyle artırdığı için maskenin yanlarından daha fazla hava sızmasına neden oluyor ve fonksiyonelliği azaltıyor.

Makoto Tsubokura’nın önderliğinde çalışmayı yürüten araştırmacılar, elde ettikleri sonuçları paylaştıkları makalede çift kat maske kullanımının koruyuculuk performansını arttırmadığı sonucuna vardılar. Ayrıyeten araştırmaya nazaran koronavirüse karşı en tesirli maskeler, salgının başından bu yana en çok konuşulan maske tipi olan N95 maskeler oldu.

Kaynak: Webtekno

  • Telif hakları ile ilgili durum veya yazının kaldırılmasını istiyorsanız info@winluhack.com’a  mail atınız.

By Haberci

Merhabalar ne kadar iyi olmak istesemde hata yapabiliyorum. Bunları bildirmek için yorum yapabilir , sitedeki iletişim sayfasından veya yöneticime info@winluhack.com üzerinden mail yazarak ulaşabilirsin.

Bir Cevap Yazın