Malum aşılama döneminde birçoğumuzun kafasında soru işaretleri oluşturan bir konuya değinelim istedim. Şu dönemlerde tercihimize sunulan Covid-19 aşılarından hangisini seçelim, BionTech mi, Sinovac mı ?

Açıkçası uzun bir süre bunu düşünmedim bile, ta ki anneme aşı sırası gelene dek. (Daha önce colon-ca atlattığı için risk gurubunda.)

Randevu almak için “MHRS Randevu” kullanılıyor. ( İlk başta sürecin nasıl olacağını bilmiyordum. Girip kontrol ettiğimde gördüm ki hangi aşıyı olacağın tercihine bırakılmış. “Bu durumda hangisini seçeceğiz ?” diye, kara kara düşünmeye başladım açıkçası.

Yaptığım araştırmaları sizlerle paylaşmak isterim, öncelikle BioNTech aşısından başlayalım.

BioNTech Hakkında

  1. BioNTech bir mRNA aşısıdır. mRNA aşısı, bir virüsün protein oluşturmak için kullandığı RNA’nın sentetik bir versiyonunu içerir. Burada şunu özellikle belirtelim; aşı, viral proteinler üretmek için yeterli olabilecek bir genetik bilgi içermez, yalnızca bağışıklık sistemini kandırarak bir virüsün var olduğunu düşünmesini sağlar. Böylelikle de bağışıklık sistemi virüsle savaşmak için özel olarak tasarlanmış proteinler olan antikorları üretmek için harekete geçebilir.
  2. Düşük sıcaklıklarda saklanması gerekir. mRNA olarak adlandırılan bu molekül oldukça kırılgandır ve doğrudan vücuda enjekte edilirse doğal enzimlerimiz tarafından parçalara ayrılır. Bu nedenle de Pfizer ve BioNTech, aşılarını korumak için mRNA’yı lipit nanopartiküllerinden oluşan yağlı baloncuklara sarar. Bu kırılganlığından kaynaklı mRNA molekülleri, oda sıcaklığında çok hızlı bir biçimde ayrılırlar. Dolayısıyla, Moderna ve Pfizer aşılarının düşük sıcaklıklarda saklanması gerekir. ( -70 santigrad derece )
  3. mRNA aşı yöntemi, yeni bir yöntem sayılabilir. Ancak 1990 yılından beri mevcut olan bir yöntemdir. İlk yıllarda, mRNA iletimi tehlikeliydi. Yapılan deneylerde, fareler aşırı inflamasyon nedeniyle öldü. Araştırmacılar, kullanılabilir bir mRNA aşısı yapamadılar. Hikâye 2000’lerin ortasında, bioNTech’ten Weissman ve Katalin Karikó’nun inflamasyon riskini nasıl azaltacağını veya ortadan kaldıracağını keşfetmesiyle değişmeye başladı. Cevap, işlevini değiştirmeden mRNA’ya karbon atomları gibi ek maddeler eklemek olduğu ortaya çıktı. Bu RNA bazlarından bazılarının yapısını değiştirdiğinizde, RNA’nın inflamasyon potansiyelinden kurtulursunuz. Bu eklemeler, hücrelerdeki sensörlerin yeni enjekte edilen mRNA’ya aşırı tepki vermesini engeller.
  4. Milyon doz aşı başına yaklaşık on bir vakada şiddetli alerjik reaksiyon gözlenmiştir. Gelişen bu alerjik reaksiyonların %71’i aşılamadan sonraki 15 dakika içinde gelişmiş ve çoğunlukla (% 81) bir alerji veya alerjik reaksiyon öyküsü olan kişilerde meydana geldiği bildirilmiştir. Aşıya karşı gelişen alerjik reaksiyonun aşının içinde bulunan polietilen glikol (PEG) maddesine karşı olduğu düşünülmektedir. Polietilen glikol mRNA’nın bozulmasını engellemek, suda çözünmesini sağlamak için kullanılan bir maddedir. Polietilen glikol, bazı kişilerde alerjik reaksiyona neden olabilen bir maddedir. İlaç alerjisi ve besin katkı maddelerine alerjisi olanlar için BioNTech aşısının alerji riski daha yüksektir sonucuna varılabilir.
  5. İki doz halinde uygulanır.

Sinovac’ın ürettiği CoronaVac  Hakkında

  1. Formaldehitle inaktive edilen ve adjuvan olarak alüminyum kullanılan ölü aşıdır. Virüs parçalanıp etkisiz hale getirilerek vücuda verilerek bağışıklığımızı uyarır.
  2. Buzdolabında 2-8 santigrad derecede saklanır. Depolama, saklama koşulları kolaydır.
  3. Geleneksel aşı yöntemidir. Singapur’da yer alan Nanyang Teknoloji Üniversitesi’nden Doç. Dr. Luo Dahai,  BBC’ye verdiği demeçte, “CoronaVac, kuduz gibi birçok iyi bilinen aşıda başarıyla kullanılan daha geleneksel bir aşı yöntemi. mRNA aşıları yeni bir aşı türüdür ve şu ana kadar toplumda kullanılmış olan başarılı bir örnek yoktur” ifadelerini kullanmıştır.
  4. Aşıya bağlı alerjik reaksiyon gelişme olasılığı düşüktür. BioNTech aşısı gibi ilaç alerjilerinde riskli bir aşı olmamakla birlikte yine de alerji riski yok denilemez. Aşı yapılan sağlık kuruluşlarında alerji riskine karşı adrenalin ilacı hazır bulundurulmaktadır. Neticede elde edilen veriler az sayıda aşı uygulamalarının raporudur. BioNTec aşısında bulunan polietilen glikol maddesi bu aşıda olmadığı için alerji gelişme riski daha azdır, denilebilir. Çin aşısının İçeriğinde koruyucu madde bulunmamaktadır. Aşı içeriğinde disodyum hidrojen fosfat, alüminyum hidroksit, sodyum dihidrojen fosfat, sodyum klorür yardımcı madde olarak bulunmaktadır. Bu maddelere karşı alerji öyküsü olanlara aşı yapılmaması gerekir.
  5. İki doz halinde uygulanır.

Biz, Sinovac aşısını tercih ettik. Özellikle, BioNTech aşısında alerjik reaksiyon gelişme ihtimali ve yeni bir yöntem oluşu kararımızda etkili oldu. İlk dozda herhangi bir yan etki meydana gelmedi, ikinci doz için randevu aldık.

Bilime inancımız tam. Gelecek dönemlerde, BioNTech ile ilgili alerjik durum çözülebilirse, tabi ki tercihimiz bu yönde de olabilir. Lütfen pandeminin ancak aşılamayla son bulacağını unutmayalım. Gelecek yazıda görüşmek üzere, sağlıkla kalın.

Bir önceki yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

Telif hakları ile ilgili durum varsa veya yazının kaldırılmasını istiyorsanız info@winluhack.com’ a mail atınız.

By Gizem

Merhaba arkadaşlar Ben Gizem, endüstri mühendisiyim. Yazılarımda tecrübelerimi, bilgi birikimimi, görüşlerimi paylaşıyorum. Umarım birlikte hem öğrenir, hem eğleniriz. Yorum ve geri bildirimlerinizi bekliyorum. Okuduğunuz için teşekkürleeer :)

Bir Cevap Yazın