Albinizm aslında genlerden gelen, doğumsal bir hastalık (yani sonradan albino hastalığına yakalanmak imkansız). Aslında bu hastalığın nedeni, vücutta melanin denen pigmentin eksikliğinden kaynaklanır. Melanin pigmenti, vücut bölümlerine renk veren madde diyebiliriz. Kısacası bu arkadaş bizim boyamız gibi bir şey saç, göz, deri, kıl herhangi renkli gördüğünüz bölüm yada organ, melanin pigmentine göre renk alır. Örnek vermek gerekirse, melanin fazlalığında saçlar rengi siyah olabilir (daha doğrusu öyle gözükür) göz rengi kahverengidir.

Peki ya hiç melanin bulundurmazsak ne olur?

Vücutta hiç melanin bulunmazsa yada eksikse beyaz bir görünüm oluşur. İşte biz buna albinizm diyoruz, hastalarına ise albino.

Melanin eksikliğinin sebebi nedir?

Melanin eksikliğinin sebebi dediğim gibi genlerden gelen bir durumdandır. Vücutta melanin pigmenti üretmekten sorumlu olan, tirosinaze (tyrosinase) denen bir enzimin olmamasından yada eksikliğindendir. Enzim olmadığından, pigment üretilemez ve albinizm ortaya çıkar.

Albino insanların fiziksel özellikleri nasıldır?

Aranızda görenler vardır belki deri, saç ve kıllar beyaz renkli gözükür. Aslında renksizdir. Gözler ise kırmızı gözükür “peki yazar kardeş melanin yoksa nasıl kırmızı oluyor gözler onlarda beyaz olmalı” dediğinizi duyuyorum, aslında durum şöyle melanin pigmenti olmadığı için gözler şeffaf diyebiliriz, kırmızı gözükmesinin sebebi ise, gözlerdeki ağ tabakada bulunan kan damarları göze bu rengi verir yani biz rengi değil aslında kanın rengi olan kırmızıyı bu yüzden görürüz.

Şimdi gelelim zararlarına

Görüntü güzel iyi hoş hatta farklı ilgi çekiyor, peki ya zararları ne bu durumun? Öncelikle gözlerde melanin olmadığı için, gözlerde ışığa duyarlılık ortaya çıkar (fotofobi). Derideki melanin eksikliği ise, güneşten daha çok etkilenmeye sebep olur, bu sebepten ise güneş yanıkları görülür. Albinizimin eksilerinden biri ise çok nadir görülse bile, zeka geriliği yada bedensel eksiklikler, gelişme güçlükleri görülebilir.

Hayvanlarda albinizm olur mu?

Bu sorunun cevabı ise evet. Hayvanlar albinoluk durumu ile doğabilir.Belki alakasız olacak ama down sendromu durumu olan hayvanlar bile vardır. Albino hayvanlar çok asil ve güzel gözükseler de, insanlardaki gibi eksi durumlar hayvanlarda gözlenebilir. Hatta renk farklılığından dolayı sürüsünden bile dışlanabilir (belki bilen vardır pembe panter sürüsünden rengi farklı diye dışlandı ve öldürüldü diye bir rivayet var, gerçek hayatta da olabilir).

Albinizm tipleri nelerdir?

İki tip albinizm vardır. İlk tip yaygın görülen, tüm vücudun beyaz görünmesidir. İkinci tip albinizm (lokalize albinizm) ise, vücudun belirli kısımlarındaki pigment eksikliğidir. Bu duruma vitiligo denir, vücudun bazı bölgelerinde pigment olmamasından dolayı renksizlik durumudur. (mankenler artık vitiligo insanlardan seçiliyor). Vücudun farklı bölümlerinde bulunabilir.

Yazımı okuduğunuz için teşekkürler. Gelecekteki yazılarda görüşmek üzere.

Telif hakları ile ilgili durum veya yazının kaldırılmasını istiyorsanız info@winluhack.com’a  mail atınız.

By Salih Can

Selam sevgili okuyucular, ben salih can, biyoloji bölümü birinci sınıf öğrencisiyim, yazılarımda sizleri bazen bilgilendirmeye bazen motive etmeye çalışıyorum, beni okuduğunuz için teşekkür ederim. Yorumlarınızı, geri bildirimlerinizi dört gözle bekliyorum.

Bir Cevap Yazın